Paříž/Berlín - Řady vrcholných evropských politiků, kteří nepojedou na únorové zimní olympijské hry v ruském Soči, se rozšiřují.
Nejnověji se k nim přidal francouzský prezident François Hollande a jeho ministr zahraničí Laurent Fabius. Šéf pařížské diplomacie to řekl v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Europe 1.
Stejný záměr už dříve oznámili místopředsedkyně Evropské komise Viviane Redingová a německý prezident Joachim Gauck.
Média v Německu Gauckovo "ne" hrám v Soči vykládají jako prezidentovu kritiku porušování lidských práv v Rusku, diskriminace homosexuálů a potlačování opozice. Byť to on sám takto otevřeně neřekl.
Gauck ani Fabius důvod nezveřejnili
Stejně jako Gauck, ani Fabius neúčast předních francouzských představitelů na olympiádě nezdůvodnil.
"Přeji těmto hrám hodně úspěchů," poznamenal jen francouzský ministr zahraničí. Zpravodajské servery nicméně připomínají, že i ve Francii zaznívá kritika úrovně dodržování lidských práv v Rusku.
Gauckovo odmítnutí her v Soči vyvolalo podle pondělního vydání magazínu Der Spiegel negativní reakci kancléřky Angely Merkelové. Vadí jí, že ji hlava státu o svém záměru předem neinformovala a kancléřka se o tom dozvěděla až z médií.
Jediná, která řekla důvody
Zatím jedinou vrcholnou političkou, která sdělila důvody své neúčasti na hrách v Soči, byla eurokomisařka Viviane Redingová.
"Určitě nepojedu do Soči, dokud se bude s menšinami zacházet způsobem jako podle současných ruských zákonů," uvedla minulý týden na Twitteru.
Poukázala tak na sporný zákon o zákazu propagace homosexuality mezi mládeží, na jehož základě hrozí v Rusku pokuta až 100 000 rublů (zhruba 61 000 Kč) a až 15 dnů vězení či vyhoštění ze země.