Expremiér Fico navrhuje na slovenského prezidenta eurokomisaře Šefčoviče

ČTK ČTK
8. 1. 2019 19:14
Slovenský expremiér Robert Fico nabídl kandidaturu na prezidenta Slovenské republiky evropskému komisaři Maroši Šefčovičovi. Ten podle slovenského Denníku N nabídku neodmítl. Sám Fico, který je stále předsedou nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD), byl v pondělí navržen jako kandidát na ústavního soudce. Prezidentské volby budou na Slovensku v březnu. Fico původně prohlašoval, že jeho strana oznámí kandidáta až na poslední chvíli, aby zabránila jeho "mediálnímu lynči."
Maroš Šefčovič
Maroš Šefčovič | Foto: ČTK

Mandát již podle svého prohlášení nebude obhajovat současný prezident Andrej Kiska, přemožitel Roberta Fica z minulého klání. Někdejší favorit předvolebních průzkumů, ministr zahraničí Miroslav Lajčák, před několika dny potvrdil, že se voleb nezúčastní.

Bývalý diplomat Šefčovič má být podle slovenských médií hlavním kandidátem strany Směr-SD a svoji kandidaturu zvažuje. "Potřebuji důsledně zvážit všechny aspekty této nabídky, a to netrvá den ani dva," řekl Denníku N současný místopředseda Evropské komise a komisař pro energetickou unii. Mandát současné komise vyprší letos, po květnových volbách do Evropského parlamentu.

 

Právě se děje

Další zprávy