Expremiér Fico navrhuje na slovenského prezidenta eurokomisaře Šefčoviče

ČTK ČTK
8. 1. 2019 19:14
Slovenský expremiér Robert Fico nabídl kandidaturu na prezidenta Slovenské republiky evropskému komisaři Maroši Šefčovičovi. Ten podle slovenského Denníku N nabídku neodmítl. Sám Fico, který je stále předsedou nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD), byl v pondělí navržen jako kandidát na ústavního soudce. Prezidentské volby budou na Slovensku v březnu. Fico původně prohlašoval, že jeho strana oznámí kandidáta až na poslední chvíli, aby zabránila jeho "mediálnímu lynči."
Maroš Šefčovič
Maroš Šefčovič | Foto: ČTK

Mandát již podle svého prohlášení nebude obhajovat současný prezident Andrej Kiska, přemožitel Roberta Fica z minulého klání. Někdejší favorit předvolebních průzkumů, ministr zahraničí Miroslav Lajčák, před několika dny potvrdil, že se voleb nezúčastní.

Bývalý diplomat Šefčovič má být podle slovenských médií hlavním kandidátem strany Směr-SD a svoji kandidaturu zvažuje. "Potřebuji důsledně zvážit všechny aspekty této nabídky, a to netrvá den ani dva," řekl Denníku N současný místopředseda Evropské komise a komisař pro energetickou unii. Mandát současné komise vyprší letos, po květnových volbách do Evropského parlamentu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Rozvědka: V Sýrii byl zabit vysoký člen Islámského státu

V Sýrii byl při náletu zabit vysoký člen teroristické organizace Islámský stát (IS) Muataz Númán Džubúrí. Oznámila to to dnes irácká tajná služba a potvrdil mluvčí irácké armády. Džubúrí byl v IS označován za "guvernéra Iráku" a odpovídal za zahraniční operace IS. Tato organizace ovládala sever Iráku a Sýrie od roku 2014, v Iráku byla poražena roku 2017, v Sýrii loni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy