Případy použití zakázaných zbraní v Sýrii se v minulosti zabýval společný vyšetřovací tým OSN a OPCW. Rusko ale v roce 2017 vetovalo rezoluci o prodloužení mandátu této skupiny, označované zkratkou JIM. Členské země OPCW proto loni odhlasovaly vytvoření nového vyšetřovacího a identifikačního týmu (IIT), s čímž ale Sýrie, coby členská země OPCW, nesouhlasila stejně jako její spojenec Rusko.
USA v květnu oznámily, že je podezření, že syrská armáda použila chemické zbraně v bojích na severozápadě země. Mělo jít o chlor, který byl použit proti bojovníkům skupiny Haját Tahrír aš-Šám (HTS), jež má v rukou velkou část provincie Idlib a její okolí. HTS v květnu oznámila, že její lidé byli vystaveni chloru v pobřežní Latákíji.
IIT chtěl situaci prověřit na místě. Arias řekl, že Sýrie odmítá rozhodnutí o založení tohoto týmu a s tím i jeho případnou činnost. Náměstek syrského ministra zahraničí Fajsal Mikdád mu prý v dopise oznámil, že Sýrie nevydá cestovní víza pro členy vyšetřovací skupiny. "Navíc jsem od náměstka dostal 9. a 14. května dopisy k tomu, proč Sýrie členům IIT neposkytne žádné důvěrné informace týkající se chemických témat v Sýrii," sdělil Arias.
OPCW má 193 členů. Sídlí v Haagu a Sýrie se členem stala v roce 2013, když souhlasila, že zpřístupní svůj chemický arzenál inspekcím a zbaví se ho.