Expert exkluzivně: Obamu Američané zřejmě zvolí znovu

Pavel Tomášek Pavel Tomášek, Roman Gazdík
29. 4. 2009 19:50
Podle experta na veřejné mínění zvládl prezident prvních 100 dní v úřadě bravurně
John Zogby během své pražské návštěvy
John Zogby během své pražské návštěvy | Foto: Michal Štichauer, Americké centrum Praha

Praha - Prvních sto dní ve funkci, které právě ve středu barack Obama dovršil, bývá pro nového amerického prezidenta klíčovým mezníkem. S pomyslným úderem gongu, který ohlašuje konec tradiční doby hájení, se na něj slétnou komentátoři a analytici ze všech stran, aby hodnotili, jak se mu daří či nedaří plnit předvolební sliby.

Všímají si, zda působí ve funkci jistě, nebo nejistě, jestli se mu daří spolupracovat s Kongresem a jaké navázal vztahy se zahraničními státníky.

U Obamy, jenž svou osobou i samotnou kampaní symbolizoval "změnu, které se dá věřit", je toto období dvojnásob sledované. Podle Johna Zogbyho, jednoho z nejpovolanějších odborníků na toto téma, však zatím Američané Obamovy kroky hodnotí vesměs kladně.

Zogby, jehož společnost pro výzkum trhu Zogby International dnes působí v 70 zemích světa, se domnívá, že pokud Obama neudělá nějakou zásadní chybu, Američané ho za tři roky zvolí znovu. Záležet bude především na tom, jak se vypořádá s ekonomickou krizí.

Zogby poskytl Aktuálně.cz během své návštěvy Česka rozsáhlé interview, jehož druhou část vám nyní přinášíme. Zogby byl v Česku soukromě. Navštívil zde svého syna, Jeremyho Zogbyho, který zde učí historii na Metropolitní univerzitě Praha..

Citlivá témata: embryonální buňky a Izrael

Všiml jste si nějakého tématu, u kterého Američané s prezidentem Obamou nesouhlasí?

Obama a izraelský prezident Šimon Peres
Obama a izraelský prezident Šimon Peres | Foto: Reuters

Nemyslím si, že stimulační balíček (ve výši 787 miliard dolarů - pozn. red.) je všeobecně populární, země je v pohledu na něj rozdělena. Nedomnívám se také, že "výkup bank" (další stovky miliard schválené ještě za George Bushe a částečně investované za Obamy - pozn. red.) je u veřejnosti příliš oblíbený. Myslím, že Američané by rádi, aby byli někteří bankéři a lidé na Wall Street obžalováni.

Většina lidí také podporuje výzkum embryonálních kmenových buněk (Bush ho radikálně omezil, Obama toto nařízení zrušil - pozn. red.), ale je zde také velmi hlasitá menšina, která je proti.

Takže nedisponuje univerzálním konsensem ohledně věcí, které chce prosadit. Ale existuje shoda, že změny musí nastat, a má osobní popularitu nutnou k tomu, aby je prosadil.

Je i v zahraniční politice nějaké téma, které takto ostře rozděluje Američany, jako výzkum kmenových buněk?

Infobox
Autor fotografie: Zogby International

Infobox

John Zogby (*1948) je prezidentem společnosti Zogby International a jedním z nejznámějších výzkumníků veřejného mínění na světě, výzkumu mínění se věnuje od založení firmy v roce 1984.

Zogby International nyní pracuje v sedmdesáti zemích světa, proslulost si však získala zejména svými průzkumy amerických prezidentských voleb.

John Zogby je členem správní rady Arabsko-amerického institutu, který vede jeho bratr James. Je ženatý, má tři syny. Označuje se za demokrata.

Půjde o blízkovýchodní mírový proces. Američané podporují Izrael, ale když jsme se jich zeptali, koho viní z toho, že je situace na Blízkém východě taková, jaká je, 75 až 77 procent řeklo, že obě strany. Když se zeptáte, jestli by měla mít vláda USA vyváženou pozici vůči Izraeli a Arabům, dvě třetiny řeknou, že by měla být vyvážená. A když jsme se zeptali, jestli je vyvážená, tak většina řekla, že není vyvážená.

Nemyslím si, že je Obama ve funkci dostatečně dlouho na to, aby Američané cítili, jakým směrem se zde vydá, ale myslím si, že nasadil trochu odlišný a vyváženější tón.

Prezident na dvě období

Co by mohlo udělat z Obamy prezidenta na jedno funkční období?

Ekonomika a něco nepředpokládaného. Nikdy nebudeme vědět, co by se stalo, kdyby zde byl opět nějaký útok - budou lidé stát za ním, nebo nebudou? Ale mluvíme tu o politicky velmi houževnatém a chytrém jedinci, který dokáže rozeznat své publikum velmi dobře.

Bude velmi těžké ho porazit, pokud se neporazí sám.

Takže pokud se mu podaří zkrotit ekonomiku, stane se podle vás prezidentem i podruhé?

Pokud prezidenti něco doopravdy nezvorají, tak je Američané obvykle zvolí znovu.

Kdo za republikány?

Ihned po prezidentských volbách se vynořila záplava spekulací o tom, kdo může stanout proti Obamovi v roce 2012, a po čase to ustalo. Nedávno však agentura AP publikovala reportáž o tom, že by to mohl být bývalý republikánský předseda sněmovny Newt Gingrich. Vidíte někoho, kdo by mohl spojit konzervativní republikány a středové voliče?

V tomto okamžiku tu nikoho takového nevidím. Mezi potenciálními kandidáty je však (neúspěšný kandidát z posledních demokratických primárek) Mitt Romney, který byl úspěšným republikánským guvernérem ve velice demokratickém státě (Massachusetts). Je úspěšným byznysmenem, ekonomickým odborníkem. Člověkem, který může potenciálně oslovit obě strany.

Vrátí se Mitt Romney? Mnoho komentátorů je přesvědčeno, že ano
Vrátí se Mitt Romney? Mnoho komentátorů je přesvědčeno, že ano | Foto: Reuters

Nemůže být překážkou pro středové voliče jeho vyznání?

Mormonismus je samozřejmě konzervativní, ale nejsem si jistý, že to bude mít vliv. Právě jsme si za prezidenta zvolili afroameričana (smích), a prolomili tak mnoho bariér.

Newt Gingrich je velice chytrý člověk. Pokud byste chtěli někoho, kdo rozumí historii a budoucnosti, je to ten nejchytřejší, kterého můžete dostat. Ale má za sebou některé věci, které mu kandidaturu neulehčí.

Sarah Palinová (bývalá viceprezidentská kandidátka) je velice populární, ale má jen velmi úzkou skupinu volebních sympatizantů.

Pokud bych měl navrhnout někoho já, myslím, že za pozornost stojí guvernér Floridy Charlie Crist. Ten se zatím rozhodl kandidovat pouze do Senátu. Je dostatečně konzervativní a je dostatečně umírněný. Je také guvernérem ve velice důležitém státě.

Každopádně mají před sebou republikáni několik opravdu tvrdých let.  

 

Právě se děje

Další zprávy