Vyslání mezinárodních sil na přechod Karni, kterým proudí většina zboží mezi Izraelem a Gazou, navrhly Spojené státy. Izraelská i palestinská vláda souhlasí.
Další Evropané v Gaze
Na hraničním přechodu bude rozmístěno devadesát Evropanů, kteří vytvoří nárazníkovou zónu mezi Izraelci a Palestinci. S úkolem zajistit bezpečný přejezd nákladních automobilů v obou směrech. Část týmu by měli tvořit také Američané.
Plán zároveň předpokládá, že hraniční terminál bude rozšířen. USA do projektu investují 19 milionů dolarů.
Izraelci si podle listu Haarec od návrhu slibují účinnější boj proti raketovým útokům z Gazy a také posílení role palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse na úkor vládního hnutí Hamas.
Palestinci počítají se zlepšením stavu hospodářství, protože na přísunu zboží a materiálu přes přechod Karni je závislá značná část palestinských firem a podniků.
Malá skupina neozbrojených evropských pozorovatelů už působí na hraničním přechodu Rafáh mezi Gazou a Egyptem. Další přechod Erec mezi Izraelem a pásmem Gazy nadále kontroluje izraelská armáda.
Nasralláh: Kdybych býval věděl...
Izraelský voják Gilad Šalit, unesený v červnu v Gaze, zůstává nadále v zajetí stejně tak jako další dva vojáci, unesení 12. července hnutím Hizballáh do Libanonu.
Na plánu jejich výměny za Libanonce a Palestince vězněné v Izraeli pracují italští diplomaté.
Vůdce Hizballáhu Hasan Nasralláh uvedl v rozhovoru pro libanonskou televizi New TV, že kdyby tušil tvrdou izrelskou reakci na únos dvou vojáků, neschválil by ho. Řekl, že vůbec nepočítal s více než měsíc trvající válkou.
"Pokud se mne ptáte, zda bych vojáky unesl, kdybych dopředu věděl, že to vyvolá takovou válku? Ne, rozhodně ne," odpověděl předák libanonského šíitského hnutí.