Evropští státníci bojkotují Ukrajinu. Přidal se i Klaus

Martin Novák Martin Novák
30. 4. 2012 10:10
8. června začíná fotbalové euro a Ukrajině se svátek začíná kazit
Podle bývalé ukrajinské premiérky ji strážci bili na břiše i na rukou.
Podle bývalé ukrajinské premiérky ji strážci bili na břiše i na rukou. | Foto: Reuters

Kyjev - Věznění Julije Tymošenkové Ukrajinu vede do čím dál větší izolace.

Někteří státníci odmítli přijet na květnový summit politiků střední a východní Evropy v Jaltě na Krymu. Mezi nimi je podle informací Lidových novin i český prezident Václav Klaus nebo rakouský prezident Heinz Fischer.

Ratifikace už dokončené smlouvy o přidružení Ukrajiny k EU je zastavena, šéf Evropské komise José Barroso ji podmínil propuštěním Tymošenkové, jejíž proces považuje Brusel za politický.

Množí se výzvy k bojkotu fotbalového mistrovství Evropy, které začne v červnu v Polsku a na Ukrajině.

Německá kancléřka Angela Merkelová řekla, že pokud bude Tymošenková nadále ve vězení, na fotbal nepřijede. Přitom je známá tím, že německé fotbalisty pravidelně jezdí osobně podpořit.

Podle deníku Ukrajinskaja pravda Merkelová doporučí i všem ministrům své vlády, aby na Ukrajinu nejezdili. Návštěvu Kyjeva už zrušil minulý týden německý prezident Joachim Gauck.

Ministr vnitra Hans-Peter Fridrich už dříve oznámil, že by rád navštívil zápas Německo - Nizozemsko, který se hraje v Charkově. Tedy ve městě, kde si Tymošenková odpykává trest ve věznici.

Foto: Reuters

Pojede ale prý jen tehdy, pokud mu předtím úřady umožní setkání s Tymošenkovou.

Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleh Vološyn řekl agentuře DPA, že úvahy bojkotu fotbalu jsou návratem k myšlení studené války.

O bojkotu uvažují také někteří italští politici, i když Itálie hraje svoji základní skupinu v Polsku.

Pro Ukrajinu bylo pořadatelství Eura 2012 otázkou velké prestiže. Země vložila do akce velké prostředky. Do nových stadionů, opravy silnic a letišť, nových hotelů.

Snaha pořádat šampionát dokonce na čas sjednotila i politické rivaly, protože za projekt společně lobbovali Tymošenková, současný prezident Viktor Janukovyč i jeho předchůdce Viktor Juščenko.

Stadión ve Lvově, kde budou hrát Němci.
Stadión ve Lvově, kde budou hrát Němci. | Foto: Reuters

Pokud ale Tymošenková i v době zápasů bude nadále za mřížemi, Ukrajina si svátek, na který se dlouho připravovala, pokazí.
Na Ukrajině se zápasy budou hrát ve čtyřech městech. Kyjeve, Lvově, Charkově a Doněcku.

Svá utkání ve skupinách tam odehrají kromě Německa a Nizozemska také Francie, Anglie nebo Dánsko. Finále šampionátu se odehraje v Kyjevě.

Obdobný problém možná budou za dva roky řešit politici i při hokejovém mistrovství světa. Koná se totiž v sousedním Bělorusku, kde prezident Alexandr Lukašenko nadále vězní své politické oponenty a v Evropském parlamentu se už objevily výzvy, aby Světová hokejová federace přeložila šampionát do jiné země.

 

 

Právě se děje

Další zprávy