Strana evropských socialistů (PES) dnes pozastavila členství slovenské vládní strany Směr-sociální demokracie. Stalo se tak vůbec poprvé v historii strany.
Oznámil to v Bruselu předseda PES Poul Nyrup Rasmussen, který se nechal slyšet, že je na toto historické rozhodnutí hrdý. Dodal, že verdikt bude znovu zvážen v červnu příštího roku.
"Většina členů stála pevně za našimi hodnotami, podle nichž je spojenectví s extrémní pravicí nepřijatelné," zdůvodnil Rasmussen dnešní rozhodnutí.
Infobox
Přečtěte si:
- Mečiar v nové roli - mírní Slotu
- Případ zbité Maďarky jitří dál vášně
- Slováci zbili Maďarku, Fico má problém
V socialistické frakci poslanci zůstanou
Nejsilnější strana slovenské vládní koalice Směr Roberta Fica byla až dosud členem Evropské socialistické strany a její tři poslanci zasedají v parlamentní frakci socialistů. Dnešní rozhodnutí znamená, že se zástupci Směru nebudou moci účastnit
setkání PES ani jejího kongresu
"Směr má ode dneška statut strany, která se chce stát členem frakce. Předpokládáme, že všichni slovenští europoslanci zůstanou členy frakce. Je možné, že budou formálně muset požádat individuálně o členství," řekl Aktuálně.cz Tony Robinson, mluvčí socialistické frakce.
Důvodem trestu je koalice, kterou vytvořil slovenský premiér a předseda Směru Robert Fico s nacionalistickou Slovenskou národní stranou (SNS) Jána Sloty. O celé záležitosti jednalo vedení PES, které sdružuje zástupce socialistických a sociálnědemokratických stran v Evropě.
Fico se od počátku trestu ze strany evropských socialistů bránil. Už krátce po jmenování své vlády při návštěvě Bruselu prohlásil, že k vyloučení ani pozastavení členství není důvod, neboť jeho vláda představí sociálnědemokratický program.
Slotova otočka nepomohla
"Bude zaručovat status quo všem národnostním menšinám na Slovensku. Vláda bude plnit všechny mezinárodní závazky," ujistil slovenský premiér.
"Považujeme stanoviska přinejmenším jednoho z vašich koaličních partnerů za neslučitelná s jádrem sociálnědemokratických hodnot, včetně respektování práv etnických menšin a demokracie," odporovali Ficovi předseda PES Rasmussen a šéf socialistické frakce v Evropském parlamentu Martin Schulz.
Schulz dokonce ve Štrasburku prohlásil, že "spojenectví sociálních demokratů s krajně pravicovou, rasistickou a netolerantní stranou je nepřijatelné".
Odvrátit rozhodnutí evropských socialistů, a pomoci tak na poslední chvíli slovenskému premiérovi se pokusil na poslední chvíli šéf Slovenské národní strany Ján Slota. Dva dny před schůzkou PES odsoudil ve svém prohlášení nacionalismus a xenofobii. Částečně tak popřel sám sebe, neboť dosud byl znám ostrými výpady na adresu Maďarů a Romů.