Evropští lékaři, do ulic! Jde o platy

Lenka Málková
19. 5. 2006 16:30
Praha - Zdravotnictví se stalo Achillovou patou evropských vlád. Do ulic evropských měst vyrazili jen během letošního jara desetitisíce zdravotníků.

Z jejich úst nejčastěji zaznívají požadavky na zvýšení platů a kritika vlád, které většinou jen velmi pomalu prosazují jakoukoliv reformu zdravotnictví.

Německo: Řešení krize v nedohlednu

S tou již ale nepočítají němečtí zdravotníci a chtějí si tak alespoň přilepšit na platech. Velká koalice pravicových křesťanských demokratů a levicových sociálních demokratů jasně ukázala, že některé rozpory se ani jí vyřešit nepodaří. A právě zdravotnictví se toho stalo jasným důkazem.

Infobox
Autor fotografie: čtk

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • Co se zdravotnictvím? Tápe i Německo
  • Slovenská stávka sílí, soud ji zakázal
  • ODS chce vygumovat Rathovy zákony

Podle prohlášení šéfa poslaneckého klubu SPD Petera Strucka pro Frankfurter Allgemeine Zeitung se skutečná reforma zdravotnictví odkládá až do příštích voleb.

Zaměstnanci německých fakultních nemocnic proto bojují alespoň o zvýšení svých platů. Řešení je ale stále v nedohlednu. Lékařský odborový svaz již před časem pohrozil, že protáhne stávky a protesty až do fotbalového mistrovství světa, které začíná 9. června.

K zaměstnancům fakultních nemocnic se navíc hodlají přidat také praktičtí lékaři, kteří jsou rovněž nespokojeni s finančním ohodnocením své práce. Po celé zemi dnes proto zavřeli své ordinace a 15 000 jich přijelo na ústřední demonstraci do Berlína.

Ve Stuttgartu vyšlo do ulic zhruba 10 000 lékařů a další tisíce doktorů se zúčastnily demonstrace v Kolíně nad Rýnem. Podle
Lékařského svazu se demonstrací ve všech třech městech zúčastnilo celkem 43 000 lékařů. Zavřeny zůstaly podle odhadu tři čtvrtiny z 96 000 lékařských praxí.

Polsko: S navýšením platů se počítá od ledna 

K protestům přistoupili také nespokojení polští lékaři, když 10. května demonstrovali před varšavskou budovou parlamentu a požadovali třicetiprocentní zvýšení platů a dvouprocentní navýšení peněz plynoucích do zdravotnictví ze státního rozpočtu.

Premiér Kazimierz Marcinkiewicz zvolil kompromis. Platy navýšíme až v příštím roce a jen o patnáct procent, prohlásil ihned po skončení demonstrace. 

Sedmý ministr zdravotnictví za uplynulých pět let Zbigniew Religa chtěl přitom jen několik dní před protestem rezignovat. 

Není však vůbec jasné, zda byla na vině tragická situace ve zdravotnictví nebo spíše vstup nacionalistů a populistů do vlády.

Slovensko: O krok vpřed

Slovensko je v mnohém úspěšnější než zmiňované dvě země.

Ministr zdravotnictví Rudolf Zajac dokázal ve své funkci vydržet celé čtyři roky a slovenská pravicová vláda prosadila výrazné změny ve zdravotnictví. Nejviditelnější je placení za léčbu některých méně závažných nemocí a umožnění nadstandardního zdravotního pojištění vedle základního.

Foto: Aktuálně.cz

Slovenští lékaři přesto během dubna vyhlásili neomezeně dlouhou stávku, tedy jen dva měsíce před plánovanými parlamentními volbami. Požadavkem byly opět větší platy (o 25 procent), zastavení privatizace nemocnic a větší investice státu do zdravotnictví.

Odborový svaz pracovníků zdravotnictví a sociální péče si vymohl již po pár dnech protestů na vedení fakultních nemocnic alespoň dvacetiprocentní zvýšení platů, rozdělené ovšem do čtyř postupných kroků.

Česko: Začíná Týden zdravotního neklidu

České zdravotnictví je v krizi již od začátku roku. Tuto sobotu pak čeští lékaři i lékarníci zahájí takzvaný Týden zdravotního neklidu.

  • ČSSD a KSČM brzdí reformu zdravotnictví - NAJDETE ZDE

Během týdne protestů chce krizový štáb rozdat na půl milionu letáků s kritikou současného ministra, připraveny jsou demonstrace v Brně, Ostravě. V pátek pak Týden neklidu vyvrcholí demonstrací před ministerstvem zdravotnictví a pochodem k sídlu Vlády.

 

Právě se děje

Další zprávy