V europarlamentu posílí ANO, nejsilnější frakcí zůstane EPP, ukazuje první projekce

Domácí Zahraničí Domácí, Zahraničí
18. 2. 2019 12:36
Nejsilnějším politickým uskupením v Evropském parlamentu bude opět Evropská lidová strana. Z první projekce odhadů výsledků květnových voleb ale vyplývá, že posílí euroskeptické formace. V Česku poslední průzkum ukazuje na jasné vítězství hnutí ANO premiéra Andreje Babiše.
Evropský parlament dozná po květnových volbách změn, posílí euroskeptické formace, nejsilnější ale zůstanou lidovci.
Evropský parlament dozná po květnových volbách změn, posílí euroskeptické formace, nejsilnější ale zůstanou lidovci. | Foto: Reuters

Evropský parlament zveřejnil tento týden první projekci rozdělení poslaneckých křesel, založenou na národních průzkumech uskutečněných v jednotlivých zemích počátkem února. Ty potvrdily, že stávající velké formace o část poslanců přijdou a posílí naopak euroskeptické strany, byť ne o tolik, jak doufaly.

Nový europarlament bude mít vzhledem k odchodu Velké Británie o 46 poslanců méně, jejich počet klesne ze 751 na 705.

Nejsilnější frakcí bude Skupina Evropské lidové strany (EPP) se 183 mandáty, z nichž 29 by mělo připadnout německé CDU/CSU. EPP, jejíž součástí jsou čeští lidovci a TOP 09, má nyní 217 poslanců.

Foto: Aktuálně.cz

Ztráty zaznamená i druhá nejpočetnější frakce, Progresivní aliance socialistů a demokratů (S&D), jež by měla mít jen 135 poslanců, a tedy o 51 méně než doposud. S&D  přijde vzhledem k brexitu o dvě desítky britských labouristů. Sociální demokraté a socialisté na druhé straně ztrácejí v řadě evropských zemí na popularitě.

Zisky euroskeptiků

Početně slabší bude i největší z euroskeptických frakcí, Skupina Evropských konzervativců a reformistů, kam patří česká ODS a která má nyní 75 mandátů. Podobně jako v případě labouristů nebudou totiž v příštím europarlamentu zasedat ani britští konzervativci, kterých je zde nyní 19.

Zisky oproti tomu zaznamená Evropa národů a svobody (ENF), jež by podle projekce mohla počet svých poslanců navýšit z 37 na 59. Mimo jiné díky očekávaným ziskům italské Ligy (dříve Liga severu), jež má být po CDU/CSU s 27 mandáty druhou nejsilnější stranou v europarlamentu.

Bodovat budou podle všeho i další euroskeptické formace, jako je francouzské Národní sdružení Marine Le Penové, nizozemská Strana pro svobodu Geerta Wilderse či Svobodná strana Rakouska.

Jen mírně posílí Evropa svobody a přímé demokracie (EFDD), která kvůli brexitu přichází o dvaadvacet poslanců ze Strany nezávislosti Velké Británie (UKIP) a svůj zisk z předchozích voleb v roce 2014 navýší jen o dva mandáty.

Součástí EFDD se zřejmě stane i Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. Té nedávný průzkum agentury Kantar přisoudil jeden evropský mandát.

Otázkou zůstává, ke které formaci se přidají poslanci stran, kteří jsou dnes nezařazení nebo v Bruselu zatím nemají zastoupení. Nezařazených je dnes v europarlamentu 22 poslanců, přičemž v tom novém by mohlo zasednout podle projekce až 58 poslanců nových formací, ať již euroskeptických, či naopak podporujících myšlenku evropské integrace.

V Česku dominuje ANO

Foto: European Parliament

V České republice potvrdil stejný průzkum dominantní pozici hnutí ANO premiéra Andreje Babiše, které by v parlamentu v Bruselu mělo mít osm poslanců. Čtyři křesla by mohla získat ODS (+2), po třech piráti a ČSSD (-1) a dvě KSČM (-1).

ANO je v europarlamentu součástí Aliance liberálů a demokratů pro Evropu.

Varující je skutečnost, že do europarlamentu by se na základě průzkumu agentury nedostali lidovci (-3) ani společná kandidátka TOP 09 a STAN (-4). K těm se nyní připojily i některé menší strany, jako jsou zelení nebo Liberálně ekologická strana (LES) Martina Bursíka, jež by samostatně byly bez šance.

Volby do europarlamentu se konají 23. až 26. května, v Česku 24. a 25. května. Aktualizované projekce budou až do konce dubna pravidelně zveřejňovány každý druhý týden, v květnu pak každý týden. První odhady výsledků voleb budou zveřejněny 26. května v 18:00.

Je obrovský průšvih, že se v této zemi rozleptávají některé klíčové principy liberální demokracie, tvrdí europoslanec Pavel Telička. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy