Praha/Brusel - Brexit se už téměř nedá zvrátit. V on-line rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz to napsal český europoslanec Petr Ježek. "Evropská unie je ochotna akceptovat velké množství variant budoucích vztahů, ale rozdělená Británie se neumí rozhodnout. To je celý problém," vysvětluje, proč celé jednání trvá tak dlouho.
Mezi možnosti vztahů EU a Británie, které by podle něj Brusel přijal, je možné zařadit například modely Norska nebo Švýcarska, dohodu o přidružení jako v případě Ukrajiny, celní unii jako v případě Turecka nebo dohodu o volném obchodu, jakou má třeba Kanada.
Podle europoslance zvoleného za ANO je ale v tuto chvíli už "velmi nepravděpodobné", že by k odchodu Spojeného království z EU nakonec nedošlo. "Obě hlavní politické strany v Británii se ve svých volebních programech zavázaly realizovat rozhodnutí o brexitu. A i z právního hlediska je teď už téměř nemožné brexit zastavit," uvedl Ježek.
Britských poslanců, kteří by stáli o druhé referendum, podle něj nicméně přibývá. Vláda premiérky Theresy Mayové i opoziční stínový kabinet ho ale odmítají. Navíc podle Ježka není vůbec jasné, že by Britové v případném novém referendu brexit oproti minulosti odmítli.
Pro Evropský parlament, který bude případnou závěrečnou dohodu nakonec schvalovat, je v tuto chvíli důležité, aby brexit příliš nezasáhl občany EU, kteří legálně pobývají v Británii. Kromě toho požaduje zachování integrity jednotného trhu. "Co by se dělo po odmítnutí dohody Evropským parlamentem, je těžké říci, pravděpodobnější by asi byl odchod Británie bez dohody," uvedl Ježek.
Na úrovni vyjednávačů je v tuto chvíli odsouhlaseno asi 95 procent dohody, problémem zůstává hranice Severního Irska a budoucí podoba vztahů s Bruselem, na které se nedokážou shodnout ani členové vládnoucí britské Konzervativní strany.