"Návrh Mayové je fiasko." Evropský parlament kritizuje britský plán o unijních občanech

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
10. 7. 2017 15:46
Koordinátor Evropského parlamentu pro brexit Guy Verhofstadt v otevřeném dopise kritizuje plán britské premiérky Theresy Mayové na odchod z EU. Konkrétně tu část, která se týká budoucího postavení občanů Evropské unie ve Velké Británii. Verhofstadt označuje návrh Mayové za diskriminační. Rázně se staví proti tomu, aby se po brexitu z obyvatel členských států stali občané druhé kategorie.
Britská premiérka Theresa Mayová.
Britská premiérka Theresa Mayová. | Foto: Reuters

Brusel - Návrh britské premiérky Theresy Mayové, jak po brexitu naložit s unijními občany v zemi, je fiaskem. 

Takový výraz používají představitelé europarlamentních uskupení v dopise, který adresují unijnímu vyjednávači pro brexit Michelu Barnierovi. 

Autorem dopisu je vůdce liberálů a europarlamentní koordinátor pro brexit Guy Verhofstadt. Podepsali ho ale taky představitelé lidovců, sociálních demokratů, zelených a levice.

Všechny tyto politické skupiny mají v Evropském parlamentu pohodlnou 77procentní většinu. A mohou tedy dohodu o brexitu odmítnout.

Autoři dopisu tvrdí, že odmítnou jakoukoli dohodu s Londýnem, která učiní z obyvatel členských států EU občany druhé kategorie.

"Britský návrh přináší reálné riziko toho, že vytvoří občany druhého řádu," stojí v dopise. 

Podle nich je nynější návrh diskriminační. "Evropská unie má společný cíl prodloužit, zlepšit a rozšířit práva, ne je redukovat," stojí v dopise. "Bohužel, návrh obsahuje řadu nepřesností, která mohou v britských a evropských obyvatelích vyvolat zbytečnou obavu."

Málo ambiciózní, nejasný

Evropský parlament může ze strany EU dohodu o vystoupení Velké Británie z unie vetovat.

"Evropský parlament si vyhrazuje právo odmítnout jakékoli ujednání, které bude nakládat s občany EU hůře než nyní, a to nehledě na jejich národnost," cituje z dopisu britský deník The Guardian.

Europoslanci v dopise uznávají demokratické právo Británie unii opustit. Tvrdí ale, že to ekonomicky ostrovní zemi a ani zbytku Evropy neprospěje. 

Na konci června Mayová uvedla, že chce, aby s občany Evropské unie v Británii bylo i po brexitu zacházeno jako s Brity. A to alespoň pět let po "rozchodu". To znamená, že by tito lidé měli stejná práva, například pokud jde o lékařskou péči a školství.

Barnier ale vzápětí britský návrh označil za málo ambiciózní, nejasný a s nedostatečnými zárukami.

V Británii jsou asi tři miliony lidí z unijních zemí, jinde v EU pak žije zhruba milion Britů. 

Brexit začal. Rok po referendu. | Video: Ondřej Houska
 

Právě se děje

před 7 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy