Běženců mířících do Evropy letos opět výrazně ubylo. Procentuálně zato vzrostl počet těch, kteří při překonávání Středozemního moře utonuli. Do konce července bylo zaznamenáno více než 1500 mrtvých. Itálie, kam od počátku krize v roce 2014 zamířilo přes půl milionu uprchlíků, odmítá další migranty přijímat a ostře kritizuje země, které od ní běžence přebírat nechtějí. Podívejte se na nejznámější případy, kdy členská země odmítla přijmout loď naloženou migranty.
Mise Sofia
Evropská unie se snaží už třetím rokem potírat snahy pašeráků lidí ve Středozemním moři v rámci mise Sofia. Před pobřežím Libye a Tuniska hlídkují námořní fregaty, rychlé čluny a zásobovací plavidla, ve vzduchu vrtulníky a hlídkové letouny a k dispozici je i letadlová loď Garibaldi.
Mise pod velením italských kontradmirálů Giuseppeho Beruttiho Bergotta a Enrica Credendina se účastní 1200 policistů a členů pobřežních hlídek ze čtyřiadvaceti unijních zemí.
Pašeráci se mezitím vrátili ke staré cestě vedoucí přes moře z Maroka do Španělska a obnovili své pokusy propašovat migranty z Turecka do Řecka a dále pak "novou" balkánskou cestou přes Albánii, Černou Horu a Bosnu a Hercegovinu.