reklama
 
 

Konec dotací? Evropa se posouvá spíš k návratným půjčkám nebo zárukám

Fungování Evropského fondu pro strategické investice Foto: Aktuálně.cz

Fungování Evropského fondu pro strategické investice

Ke zřízení Evropského fondu pro strategické investice (EFSI) byla použita záruka 16 miliard eur (přibližně 420 miliard korun) z evropského rozpočtu, kterou doplňuje 5 miliard eur (130 miliard korun) z vlastních prostředků Evropské investiční banky (EIB).

Tyto prostředky tvoří společně garanci, díky které se zvyšuje jistota investiční banky při poskytování půjček soukromým investorům. Pak lze financovat i projekty s vyšším rizikem.

Právě propojení soukromých investic s veřejnou zárukou hraje klíčovou roli.

Díky efektu nabalování soukromých peněz na ty veřejné by výše nových investic, které fond EFSI pomůže vytvořit, měla do příštího roku dosáhnout 315 miliard eur (více než 8 bilionů korun).

V EFSI jsou finance rozděleny do dvou rámců. První se zaměřuje na podporu investic do infrastruktury a inovací a je v něm 16 miliard eur. Peníze v tomto případě poskytuje investiční banka.

Druhý je určen pro podporu malých a středních podniků a nachází se v něm 5 miliard eur. Zde finance poskytuje Evropský investiční fond (EIF), který je dceřinou společností Evropské investiční banky.

autor: | 27. 6. 2017

reklama
reklama
Komerční sdělení
reklama

Sponzorované odkazy

reklama