Plat 200 tisíc, další peníze za účast, zlatý padák. Jaké výhody čekají europoslance?

Barbora Doubravová Barbora Doubravová
9. 6. 2024 12:59
Češi si vybrali svých 21 poslanců Evropského parlamentu. Zvolení politici si kromě možnosti ovlivňovat směřování Evropy přijdou i na zajímavé výhody. Jen na platu dostanou za pětileté období 11,6 milionu korun. Za práci mezi Bruselem, Štrasburkem a svou domovskou zemí dostanou i mnoho dalších příspěvků.
Debata Naše Evropa před volbami do Evropského parlamentu 2024 v televizi Nova TN Live.
Debata Naše Evropa před volbami do Evropského parlamentu 2024 v televizi Nova TN Live. | Foto: ČTK

Až do roku 2009 pobírali evropští poslanci stejný plat jako členové jednotlivých národních parlamentů. Napříč členskými státy se tak plat jednotlivých europoslanců výrazně lišil. Italové vydělávali čtyřikrát více než Španělé. A až 14krát více než europoslanci z některých nových členských států.

Od roku 2009 berou všichni stejně. Nový systém stanovil, aby plat europoslance odpovídal před zdaněním 38,5 procenta základního platu soudce Soudního dvora EU. Peníze jdou z rozpočtu Evropského parlamentu.

Foto: EU

Každý europoslanec si nyní přijde na 7854 eur čistého měsíčně, zhruba 194 tisíc korun. Je tak více než pětkrát vyšší, než je průměrná mzda v Česku, která loni byla necelých 35 tisíc korun čistého. Za celý pětiletý mandát si tak europoslanec vydělá nejméně 11,6 milionu.

Za každý den jednání navíc dostanou kapesné. Činí 350 eur, tedy přes 8600 korun. Utratit jej mohou za jídlo a ubytování v Bruselu nebo Štrasburku. Příspěvek má krýt výdaje za hotelové pokoje, stravování a jakoukoliv další běžnou útratu. Poslanci však dostanou jen polovinu tohoto příspěvku, pokud zmeškají více než polovinu hlasování ve dnech, kdy se koná plenární hlasování.

Poslanci využívají také náhrad cestovních výdajů během služebních povinností. Letenku v byznys třídě, jízdenku na vlak první třídou nebo cestu autem za 0,58 eura za kilometr jim po předložení účtenek proplatí. 

Nárok mají také na příspěvek na všeobecné výdaje ve výši 4950 eur měsíčně, tedy zhruba 122 tisíc korun. Peníze mohou utratit za pronájem kanceláře v členském státě, ve kterém jsou zvoleni, pořízení telefonu či platby za volání a internet.

Na platy asistentů dostávají europoslanci měsíčně 29 tisíc eur, tedy zhruba 707 tisíc korun. Někteří z asistentů sídlí v Bruselu, jiní zpravidla přímo v členské zemi daného politika.

Poslanci mají na konci svého funkčního období nárok na takzvaný přechodný příspěvek ve výši jednoho měsíčního platu. Vyplácí se maximálně po dobu dvou let. Příspěvek dostanou ale jen v případě, že už nepokračují v jiné veřejné funkci, a to i na domácí politické scéně. 

Bývalí poslanci si přijdou na solidní důchod, jakmile dosáhnou 63 let. Chodí jim 3,5 až 70 procent platu, podle počtu let strávených ve funkci. Také tyto náklady jsou hrazeny z rozpočtu Evropské unie.

Video: Novináři popsali, čím europoslanci dráždí. Dříve šampaňským, teď jinými výhodami (29. 5. 2024)

Novináři popsali, čím europoslanci dráždí. Dříve šampaňským, teď jinými výhodami. | Video: Kateřina Šafaříková, Martin Novák
 

Právě se děje

Další zprávy