Europoslanci navrhují pro běžence humanitární víza. Chtějí zkrotit nelegální migraci

Radim Klekner Jiří Kropáček Radim Klekner, Jiří Kropáček
15. 12. 2018 18:51
Počet migrantů mířících do Evropské unie sice letos ve srovnání s rekordním rokem 2015 výrazně klesl, přesto jich využilo cestu přes Středozemní moře téměř 120 tisíc. Evropský parlament chce dál omezovat ilegální migraci těch lidí, kteří přicházejí z čistě ekonomických důvodů. Zároveň ale hodlá umožnit lidem, kteří prchají před válkami, aby mohli zažádat o azyl. Evropskou komisi proto vyzval k vytvoření systému humanitárních víz.
Uprchlíci. Ilustrační foto.
Uprchlíci. Ilustrační foto. | Foto: Ikram N'gadi

Co je to humanitární vízum?

Humanitární vízum je omezené povolení pro vstup do určité členské země Evropské unie. Jeho zavedení má umožnit lidem usilujícím o získání azylu v unijních zemích, aby požádali o víza i mimo evropské území.

Ti, kdo hledají útočiště například před válkou, by pak mohli být dopraveni do Evropy legální cestou. Následně by v daném evropském státě podali oficiální žádost o azyl.

Uprchlík by musel podat žádost, kde by doložil důvody, proč chce v EU získat azyl. Humanitární vízum by mu pak vydala ambasáda nebo konzulát členských zemí EU v zemích třetího světa. V ideálním případě by se tak oddělili ekonomičtí migranti od těch lidí, kteří skutečně prchají před válkami a politickým pronásledováním.

Zároveň by bylo možné omezit ilegální migraci a aktivity pašeráků lidí. A zachránit tisíce životů běženců, kteří se vydávají na cestu přes Středozemní moře, kdy riskují smrt.

 

Právě se děje

Další zprávy