Europoslanci navrhují pro běžence humanitární víza. Chtějí zkrotit nelegální migraci

Radim Klekner Jiří Kropáček Radim Klekner, Jiří Kropáček
15. 12. 2018 18:51
Počet migrantů mířících do Evropské unie sice letos ve srovnání s rekordním rokem 2015 výrazně klesl, přesto jich využilo cestu přes Středozemní moře téměř 120 tisíc. Evropský parlament chce dál omezovat ilegální migraci těch lidí, kteří přicházejí z čistě ekonomických důvodů. Zároveň ale hodlá umožnit lidem, kteří prchají před válkami, aby mohli zažádat o azyl. Evropskou komisi proto vyzval k vytvoření systému humanitárních víz.
Foto: Reuters

Společný evropský systém pro udělování azylu

Evropané, zejména občané nových členských zemí EU, mají z přistěhovalectví stále obavy. Nechuť přijímat uprchlíky je největší ve státech visegrádské čtyřky, tedy v Polsku, Česku, na Slovensku a v Maďarsku.

Totéž ale platí pro Itálii, která v posledních dvou letech čelila zvýšenému náporu běženců. Vedlo to k podstatnému zpřísnění migrační politiky, ale také k nárůstu popularity protiimigrační a silně euroskeptické strany Liga.

EU chce proto sdílet odpovědnost za přijímání běženců prostřednictvím společného evropského azylového řízení. Některé členské země ale unijní rozhodovací proces brzdí.

"Existuje všeobecně sdílený názor, že migrace je mimo jakoukoli kontrolu, žádné empirické důkazy pro podporu těchto tvrzení ale neexistují," uvádí zpravodaj návrhu humanitárních víz López Aguilar. "Je třeba odlišit fakta od dojmů."

 

Právě se děje

Další zprávy