Europarlament slaví 20 let eura. Proč měnu zavést a jaká by to mělo rizika?

Denis Chripák Radim Klekner, Denis Chripák
17. 1. 2019 18:00
Před dvaceti lety, 1. ledna 1999, se začalo v bezhotovostním platebním styku používat euro. O tři roky později se do oběhu dostaly i bankovky a mince. Evropský parlament si tak tento týden připomíná dvacetileté výročí zavedení společné měny. Podívejte se na základní informace o euru a na jeho výhody a nevýhody.
Foto: Eurobarometr

Co si o euru myslí obyvatelé eurozóny?

Podle posledního průzkumu Eurobarometru z loňského října je podpora společné evropské měny nejvyšší v její historii. Kladně se vůči euru vyjádřilo 64 procent lidí a 25 procent bylo opačného názoru, ostatní se nepřiklonili na žádnou stranu. V průzkumu odpovídalo 17 500 lidí z 19 zemí, které zatím přijaly euro.

Tradičně nejvyšší je podpora eura v Irsku (85 %), Lucembursku (80 %) a Rakousku (76 %).

Ještě lepší hodnocení má euro v průzkumu o přínosu pro hospodářství unie. "Tři ze čtyř občanů věří, že je přínosné pro naši ekonomiku," prohlásil u příležitosti 20 let zavedení společné měny předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani.

"Abychom získali pro Evropany všechny výhody, které euro může přinést - od pracovních míst, hospodářského růstu až po solidaritu - musíme dokončit ekonomickou měnovou unii tím, že dotáhneme do konce skutečnou finanční, fiskální a politickou spolupráci," dodal Tajani.

 

Právě se děje

Další zprávy