Europarlament slaví 20 let eura. Proč měnu zavést a jaká by to mělo rizika?

Denis Chripák Radim Klekner, Denis Chripák
17. 1. 2019 18:00
Před dvaceti lety, 1. ledna 1999, se začalo v bezhotovostním platebním styku používat euro. O tři roky později se do oběhu dostaly i bankovky a mince. Evropský parlament si tak tento týden připomíná dvacetileté výročí zavedení společné měny. Podívejte se na základní informace o euru a na jeho výhody a nevýhody.
Foto: Reuters

Zavedení eura v ČR

K zavedení eura se Česká republika zavázala podpisem přístupové smlouvy k Evropské unii už v roce 2003. Až dosud se ale k tomuto kroku neodhodlala. Národní plán zavedení eura byl sice schválen v roce 2007, nicméně konkrétní termín musí určit česká vláda. Současný premiér Andrej Babiš se ke společné měně staví velmi rezervovaně.

Česko nyní plní čtyři z pěti nezbytných podmínek pro přijetí eura. Konkrétně jde o míru inflace pod hranicí 3,1 %, deficit rozpočtu pod třemi procenty HDP a celková zadluženost pod 60 procenty HDP, pohyb kurzu koruny maxímálně 15 % a dlouhodobá úroková sazba maximálně 5,8 %. Tou pátou, nesplněnou podmínkou je členství v Evropském mechanismu směnných kurzů II, do kterého se ČR zatím nezapojila.

"Pro brzké přijetí eura v ČR hovoří naše technická a ekonomická připravenost, kromě toho by tento krok byl přínosný i politicky, protože by posílil naše možnosti ovlivňovat vývoj v EU," hlásí se ke společné měně český europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer.

Hlavním argumentem proti může být podle něj nízká podpora tohoto kroku ze strany české veřejnosti. "Pokud by se však podařilo nastartovat o euru věcnou a korektní veřejnou diskusi, věřím, že jejím vyústěním by mohl být brzký termín přijetí eura," dodává Niedermayer.

 

Právě se děje

Další zprávy