Europarlament slaví 20 let eura. Proč měnu zavést a jaká by to mělo rizika?

Denis Chripák Radim Klekner, Denis Chripák
17. 1. 2019 18:00
Před dvaceti lety, 1. ledna 1999, se začalo v bezhotovostním platebním styku používat euro. O tři roky později se do oběhu dostaly i bankovky a mince. Evropský parlament si tak tento týden připomíná dvacetileté výročí zavedení společné měny. Podívejte se na základní informace o euru a na jeho výhody a nevýhody.
Foto: Evropská komise

Základní informace o eurozóně

Dosud přijalo euro 19 členských zemí Evropské unie. Česko a dalších sedm zemí tak neučinilo.

Dánsko je zatím jedinou členskou zemí EMR II, tedy Evropského mechanismu směnných kurzů. Ten je předstupněm vstupu do eurozóny. Naopak Británie, která unii opouští, o zavedení eura nikdy neuvažovala a drží si libru jako svoji měnu.

Eurem ale neplatí pouze země EU, měnu využívají i miniaturní evropské státečky, které jsou v celní unii se svými velkými sousedy, například Andorra či Monako. A také dvě země, které tak činí bez oficiálního svolení unie - Černá Hora a Kosovo.

Euroměna se používá taky ve francouzských zámořských územích. Tedy například ve Francouzské Guyaně v Jižní Americe, na souostroví Saint-Pierre et Miquelon u pobřeží Kanady nebo ve Francouzské Polynésii, kterou tvoří 118 ostrovů rozesetých v Tichém oceánu.

 

Právě se děje

Další zprávy