A co bude znamenat pro Brity brexit?
Ekonomické důsledky brexitu se po necelých dvou letech, jež uběhla od referenda o odchodu z EU, ještě zdaleka neprojevily. Brexit také ještě nebyl spuštěn a stále není jasné, jakou podobu bude mít.
Renomovaný americký ekonom Paul Krugman nicméně propočetl, že ekonomický dopad brexitu bude činit dvě procenta britského HDP.
Jiní ekonomové jsou ve svých odhadech zdrženlivější a připouštějí, že konkrétní dopad lze jen velmi těžko vypočítat. Mohlo by se podle nich jednat o jedno, ale také i deset procent HDP na hlavu.
Tento ukazatel činil za loňský rok 38 847 dolarů, což bylo o tři procenta méně než o rok dříve. Pokles ale nelze jednoznačně spojovat s ohlášeným brexitem.
Po referendu o brexitu libra oslabila o deset procent oproti dolaru, což zvýhodnilo britské exportéry. V uplynulém roce nicméně větší část propadu libra zase dohnala. Mnohem důležitější ale je fakt, že se výrazně oslabí pozice londýnské City jako finančního centra a řada bank zvažuje, že své pobočky přesune do kontinentální Evropy. Počítá se se ztrátou 10 000 pracovních míst v bankovním sektoru.
Britská vláda premiérky Mayové si hodně slibuje od nové obchodní smlouvy s USA. Tu bude moci Londýn uzavřít, až EU opustí. Jeho vyjednávací pozice v rámci WTO ale bude diametrálně odlišná, než by byla pozice Česka v případě czexitu.
V případě tvrdého brexitu nebudou moci Britové tak snadno získávat práci v EU, což by mohlo vést k nárůstu nezaměstnanosti.