Pracovní skupina evropských poslanců loni absolvovala misi nejen na Slovensku, ale také na Maltě, kde byla předloni zavražděna reportérka Daphne Caruanová Galiziová.
"Pracovní skupina odhalila několik obecných nedostatků, které mohou oslabovat právní stát, dělbu moci a nezávislost soudnictví v některých členských státech," uvedli autoři textu, o němž v pondělí poslanci debatovali.
Zpráva také zdůrazňuje, že vražda Caruanové Galiziové, Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové vyvolala obavy mezi novináři v celé Evropské unii.
"Ve zprávě se hovoří o nedostatcích, ale zaznamenali jsme a vítáme i určitý pozitivní vývoj," uvedla in‘t Veldová. Zdůraznila, že text nezávazného usnesení, o kterém budou poslanci hlasovat ve čtvrtek, se týká především Malty.
Podle slovenské prokuratury Kuciakova vražda souvisela s investigativní prací novináře. Z objednání vraždy nedávno vyšetřovatel obvinil kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera. Ten byl jedním z lidí, kterým se Kuciak ve svých článcích často věnoval.
Kuciak ve svém nedokončeném článku psal kromě jiného o aktivitách italských podnikatelů na východním Slovensku, kteří jsou spojováni s mafií, a o vazbách jednoho z nich, Antonia Vadaly, na blízké spolupracovníky tehdejšího premiéra Roberta Fica. Podle prokurátora se ale italská stopa v případu Kuciakovy vraždy nepotvrdila.
Vražda vyvolala na Slovensku největší demonstrace od pádu komunismu v roce 1989 a také politickou krizi. V zájmu jejího řešení rezignoval ministerský předseda Fico.