Členské země se shodují v pohledu na protiprávnost ruské anexe Krymu, kvůli níž začaly od března 2014 zavádět sérii postihů. Evropští občané či firmy nemohou mimo jiné investovat na Krymu, zakázáno je rovněž dovážet zboží pocházející odtamtud.
Mezi nově prodloužené sankce patří rovněž zákaz cest evropských výletních lodí do turisticky atraktivních oblastí na černomořském poloostrově nebo vývozu některého zboží či technologií pro krymské společnosti.
Unijní lídři budou na čtvrtečním summitu v Bruselu schvalovat návrh na prodloužení sankcí, které EU na Rusko uvalila kvůli jeho roli v ukrajinské krizi. Zrušení postihů, které byly naposledy prodlouženy v prosinci, unie v roce 2015 podmínila fungováním mírových dohod z Minsku, které však podle členských zemí Moskva nedodržuje.
Summit by také podle diplomatických zdrojů měl kritizovat rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina vydávat ruské pasy lidem z ukrajinských oblastí obsazených separatisty. Evropští lídři by rovněž měli zopakovat výzvu, aby Moskva bezpodmínečně propustila námořníky i lodě zadržené loni v listopadu v Kerčském průlivu mezi Azovským a Černým mořem.