Bratislava – Česká republika i Slovensko jsou proti tomu, aby Británie po odchodu z EU měla zajištěn přístup na unijní trh, zatímco občané Unie by byli diskriminováni na britském pracovním trhu. Vyplývá to z prohlášení premiérů ČR a Slovenska po společném zasedání vlád obou zemí. Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky by Londýn neměl vyjednávat podmínky Brexitu s některými členy Unie jednotlivě.
"Je pro nás do značné míry nepřijatelná představa, která se čas od času objevuje ve spekulacích, že by snad Británie měla mít zajištěn přístup na evropský trh a na druhou stranu by nebylo zajištěno rovné zacházení se zaměstnanci ze zemí Evropské unie, kteří dnes v Británii pracují. To je pro Česko nepředstavitelná věc," řekl Sobotka.
Předseda české vlády také zdůraznil potřebu udržení jednoty EU při vyjednáváních s Londýnem o podmínkách Brexitu. "Myslím, že na tom je shoda jak mezi Čechy a Slováky, tak i v rámci V4, že je pro nás nepřijatelné jakékoliv separátní vyjednávání podmínek mezi Brity a jednotlivými členskými zeměmi Evropské unie. To je věc, která je nepřijatelná a bylo by to velmi nebezpečné," řekl Sobotka.
Nechceme lidi druhé kategorie
Podle Sobotky má Praha zájem na tom, aby Británie zůstala co nejblíže Evropě a aby bylo možné s Británii volně obchodovat.
Podobný názor zastává podle Fica i Slovensko. "Nedokážu si představit, že by výsledkem odchodu Británie z Evropské unie mělo být vytvoření nějaké druhé kategorie lidí s jinými právy. Budeme tvrdě bojovat za práva těchto lidí. Myslíme, že musejí dostat všechna práva a náležitosti, která jim patří," řekl Fico. Dodal, že rovněž Bratislava má zájem, aby EU vystupovala jednotně vůči Británii.