Poslanci Evropského parlamentu se vesměs shodli, že je třeba o systému především diskutovat.
"Je třeba jít společnou cestou, a ne rozhodovat jednostranně o umístění protiraketového systému," uvedl socialistický poslanec Martin Schulz.
Nebuďte sólisti
"Na diskuzi je pozdě. Občané v Česku a Polsku jsou znepokojeni, jak vypovídají průzkumy veřejného mínění. Nicméně argumentace, že je americká základna namířena proti Rusku, je zcestná. Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder, který s tímto argumentem vystupuje, by měl začít hájit zájmy Evropy, ne svého přítele Vladimira Putina," řekl ve svém minutovém proslovu Valdis Kristovskis z Unie pro Evropu národů.
V souvislostech
Fakta: Vše kolem amerického radaru na Aktuálně.czDiskuse kolem protiraketové základny zaměstnávají české politiky i veřejnost déle než rok. Jaká jsou fakta? Co lze očekávat? Projděte si SPECIÁL
Z pléna zaznívaly zejména kritické hlasy. "Nejdnejte unilaterálně," varovali zejména poslanci západních zemí českou a polskou vládu. Pravicoví poslanci pak byli smířliví, vyžadovali jen informace a konzultace. Levicoví stáli jasně proti radaru a raketové základně.
"Arogantní Američané nás provokují, chtějí zase dělit Evropu," tvrdil například Dimitrios Papadimoulis z Konfederace sjednocené evropské levice.
"Stavbou této základny zaséváme nová semínka násilí. Tento projekt podkopává celý koncept jaderného odzbrojení a nešíření jaderných zbraní. Ohrozí to evropskou bezpečnost," mínil evropský socialista Jan Marinus Wiersma.
Zaklídnadlem se stalo "znovuobnovení závodů ve zbrojení" a "opětovné dělení Evropy" či "stavění nové železné opony".
Za raketovou a radarovou základnu se bili především zástupci Česka a Polska.
Nemluvte nám do toho
"Není jiná alternativa. Evropská unie zatím pouze ukázala, že konfliktní situace neumí řešit. A těm, kteří hovoří o rozdělení, bych chtěla připomenout, kdo dělil Evropu naposledy a které země předhodily můj stát nacistům," řekla v emotivním projevu nezávislá Jana Bobošíková.
"A slovy prezidenta Chiraka: 'Nezapomeňte mlčet'," uzavřela Bobošíková.
Jan Zahradil, europoslanec za ODS, slíbil, že česká vláda je ochotna své partnery informovat. "Nicméně konečné rozhodnutí je plně v její kompetenci. A chci připomenout, že tato radarová základna nezvýší jen bezpečnost středoevropského regionu, ale celé unie. A všichni dobře víme, a ví to i Rusko, že tyto obranné prostředky nejsou namířeny proti němu," uvedl Zahradil.
"Jistě, tato základna zvýší význam České republiky a Polska. Doufám, že toto není tím důvodem, proč zde zaznívá ostrá kritika," dodal.
Před dělením Evropy pak varoval poslanec Unie pro Evropu národů Konrad Szymański. "Tento štít je nebezpečný především v tom, že žene řadu evropských politiků do náruče Ruska. Tento systém přece neohrožuje Rusko, které je navíc celou dobu konzultováno. A to, že někteří podobně jako Schröder používají argumenty Putina, to rozděluje Evropu."