Paříž/Bratislava - Francii, která chce v EU prosadit renesanci jaderné energie, pomůže za atom lobovat také sousední Slovensko.
Premiér Robert Fico totiž ve středu v Elysejském paláci podepsal dohodu o spolupráci v oblasti jaderné energie. Kromě investic půjde také o výzkum a vývoj technologií, které by dokázaly zpracovat vyhořelé palivo.
Zatímco Slovensko si od dohody slibuje definitivní konec ruské technologie, na níž slovenské atomové elektrárny běží, pro Paříž je podpis smlouvy "malou domů". Konsorcium Areva, v němž má většinový podíl francouzský stát, podle všeho získá kontrakt na dostavbu pátého bloku v Jaslovských Bohunicích.
Připustil to i Fico. "Slovensko má v případě Bohunic zájem o nejmodernější a nejbezpečnější reaktor, proto nemohu vyloučit spolupráci s Francií," řekl na tiskové konferenci.
Pro Arevu by to byla třetí evropská zakázka: firma již dostavuje elektrárny ve finském Olkiluoto a francouzském Flamanville. Reaktory chce ale prodat také do Číny (elektrárna v Kuang-tungu) nebo Libye, zájem o její služby projevila také Velká Británie.
Kritici ale poukazují na fakt, že nový typ reaktoru tzv. třetí generace označovaný jako EPR (evropský tlakovodní reaktor), je pro Slovensko zbytečně naddimenzovaný.
Areva? Příliš velký výkon
"Reaktory od Arevy mají velký výkon, což není pro slovenskou síť vhodné. Reaktory v Bohunicích mají 440 megawatt, francouzské až 1600," řekl Aktuálne.sk Karel Polanecký z Greenpeace.
Slovensko získává z jádra 57 procent elektřiny. Firma Slovenské elektrárne, jejímž většinovým majitelem je italský Enel, provozuje celkem pět jaderných reaktorů.
Enel přitom již oficiálně další dva reaktory začal stavět v Mochovcích. Projekt v hodnotě přes miliardu eur by měl být dokončen v roce 2012.