Evropa kvůli krizi přizpůsobí svá finanční pravidla

Reuters Roman Gazdík, Reuters
4. 10. 2008 23:33
Je to jednání vyvolených, zní kritika odjinud
Nicolas Sarkozy
Nicolas Sarkozy | Foto: Reuters

Paříž - Lídři největších evropských ekonomik se v sobotu společně s nejvyššími představiteli Evropské komise a Evropské centrální banky sešli v Paříži, kde jednali o současné ekonomické krizi. Ta dusí banky nejen v USA, ale po celém světě.

Výkonný ředitel Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn na setkání Evropě vzkázal, aby se finanční krizi postavila jednotně a vyvarovala se toho, že bude každá země jednat na vlastní pěst a hájit jen své zájmy.

Zároveň připustil, že vzhledem ke struktuře Evropské unie je pro ni v porovnání se Spojenými státy& nalézt společnou řeč těžší.

Na pozvání francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho do Elysejského paláce dorazila německá premiérka Angela Merkelová, britský předseda vlády Gordon Brown i jejich italský kolega Sylvio Berlusconi.

"V Evropě je potřeba koordinace, ať už v jakékoli podobě. Na koordinaci záleží nejvíce, stejně jako na vůli nejednat každý sám za sebe, jak jsme v některých případech v Evropě už zažili," řekl Kahn.

Francouzský prezident Sarkozy po schůzce oznámil, že Evropská unie přizpůsobí rozpočtová pravidla, aby na finanční krizi mohla lépe reagovat.

Podle současných pravidel nesmí mít země eurozóny rozpočtový deficit vyšší než tři procenta hrubého domácího produktu. Platí také, že veřejné zadlužení musí zůstat pod 60 procenty HDP. Předseda Evropské komise José Manuel Barroso připustil, že pravidla se budou aplikovat tak, aby byla dostatečně flexibilní.

Cílem jednání je podle agentury Reuters zejména uklidnit trhy, které se potýkají s nedostatkem likvidity a drahými úvěry. Sarkozy hodlá ujistit Evropu, že jsou vlády ochotny urychleně mobilizovat finanční prostředky a za vklady se zaručit.

Přestože krize na Evropu nedopadne s největší pravděpodobností zdaleka tak tvrdě jako na USA, je podle evropských vůdců třeba postupovat společně. Některým z nich se však nelíbí myšlenka záchranného fondu, který by měl mít podobnou podobu jako v pátek schválený americký plán.

Svůj negativní postoj k němu dnes znovu zopakovalo Německo.

"Kromě konzultací na neformální úrovni vyžadují zájmy Evropy intenzivní snahu koordinace a sblížení," stojí v dopise evropského komisaře Josého-Manuela Barrosa poskytnutého médiím.

Británii nyní například znepokojil postup Irska, které se rozhodlo zaručit za vklady v neomezené výši, což způsobilo jejich odliv ze sousedního Spojeného království.

Summit už ale ostře kritizovalo Finsko, kterému se nelíbí, že o krizi v Paříži jedná jen hrstka vyvolených.

"Podle mého názoru je to velmi špatný nápad," řekl finský ministr financí Jyrki Katainen televizi YLE.

"Finsko, Švédsko a všechny země EU by měly být ve stejné pozici coby ti, co činí rozhodnutí. Bude závěr setkání provázet otázka: Shodli jsme se na tomto a vy to musíte akceptovat? Doufejme, že nikoli."

Foto: Lenka Málková

Podobně se vyjádřil i předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering, který podle BBC upozornil na to, že summit nemá žádné rozhodovací pravomoci, které by se týkaly celé EU.

Mnohé evropské banky se nyní potýkají s nedostatkem likvidity a mají problémy s krátkodobými závazky. Britská hypotéční banka Bradford & Bingley byla znárodněna. Vlády Belgie, Francie a Lucemburska se domluvily, že bance Dexia poskytnou 6,4 miliardy eur.

Belgicko-nizozemská banka a pojišťovna Fortis získala od států Beneluxu ve dvou fázích pomoc ve výší téměř 28 miliard eur. Svou třetí největší banku Glitnir zestátnil Island.

Celkem evropské vlády do bankovního sektoru v těchto dnech převedly více než 100 miliard eur. V průběhu týdne se dokonce objevily i zprávy o možném záchranném fondu Evropské banky ve výši 300 miliard eur, proti tomu se však ozvaly Německo a Británie.

Jedním z témat, které se v Paříži na pořad jednání také nejspíše dostane, jsou zlaté padáky pro šéfy kolabujících finančních institucí. Ty USA v právě schváleném zákoně zatrhly.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy