Bush podepsal finanční injekci pro banky v USA

Zahraničí Zahraničí
3. 10. 2008 21:29
Vládní balík za 700 miliard dolarů napodruhé prošel
Foto: Aktuálně.cz

Washington - Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu v pátek napodruhé schválila vládní balíček opatření k záchraně krizí zmítaného finančního sektoru. Na jejich rozhodnutí čekaly burzy celého světa. Prezident George W. Bush schválený plán ještě před víkendem podepsal, aby vstoupil co nejdříve v platnost.

Plán podpořilo 263 zákonodárců, 171 bylo proti. Napoprvé vládní iniciativa ve Sněmovně neuspěla, čímž finanční krize nabrala obrátek, které nejbohatší muž světa Warren Buffett označil za "hospodářský Pearl Harbor".

Proto vedoucí představitelé obou politických stran doufali, že předloha, která navrhuje vydat z kapes daňových poplatníků injekci v celkové výši 700 miliard dolarů, Sněmovnou tentokrát projde.

"Ten zákon je bezpodmínečně nutný pro finanční bezpečnost každého Američana. Národ a naše ekonomika vyžadují, aby Sněmovna schválila tento dobrý zákon ještě tento týden," řekl Bush poté, co Senát schválil poopravenou verzi předlohy.

Ta zohlednila i některé výhrady, jež k té původní měli především republikánští zákonodárci, tradičně skeptičtí k zásahům státu do ekonomiky.

Přijetí plánu už stihla přivítat Evropa. "Doufáme, že to pomůže obnovit důvěru na finančních trzích," řekla mluvčí Evropské komise Amelia Torresová.

Při pondělním hlasování zvedlo ve Sněmovně pro předlohu ruku jen 205 kongresmanů, 228 jich bylo proti.

Páteční jednání bylo až překvapivě krátké - přestože předsedkyně komory Nancy Pelosiová před zasedáním řekla, že se nebude o normě hlasovat do té doby, než se pro ni najde mezi zákonodárci dostatečná podpora.

Zároveň se očekávalo, že někteří zákonodárci si výměnou za souhlas vymíní finanční úlevy a dotace pro volební okrsky, které reprezentují a kde budou v listopadových volbách obhajovat svůj mandát.

Injekce ve výši 700 miliard dolarů je největší pomocí od hospodářské krize ve 30. letech. Vláda má za peníze odkoupit špatné úvěry, které táhnou soukromé banky ke dnu. Slibuje si od toho stabilizaci trhů a obnovení důvěry v americké hospodářství.

Krizi odstartoval už loni krach hypotéčního trhu; nejnovější kolo sestupu zahájil před dvěma týdny pád investiční banky Lehman Brothers a posléze dalších finančních domů. Finanční a akciové trhy se poté začaly zmítat v rekordních poklesech.

Tento týden se krize přelila i do Evropy. Krach nejméně třicítky úctyhodných i menších finančních institucí, zejména ve Spojených státech a Británii, dokonce oživil debaty o tom, zda kapitalismus (jak jej známe) není u konce.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy