Evoluce? Polovina Američanů ji odmítá

Red Zah, ČTK
16. 8. 2006 9:47
Washington - Za naším zrodem stojí Bůh, tvrdí každý druhý Američan. Evoluční teorie je zde akceptována daleko méně než v Japonsku nebo Evropě.

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

Jedině v Turecku jsou lidé vědeckému vysvětlení původu člověka nakloněni ještě méně než ve Spojených státech, píše agentura DPA.

Evropa o evoluci nepochybuje. Skoro

V americkém odborném časopise Science o tom informují američtí a japonští vědci, kteří vyhodnotili údaje ze 34 zemí. Pořadí zastánců evoluce vedou s 80 nebo více procenty hlasů pro Island, Dánsko, Švédsko a Francii, Německo je s přibližně 70 procenty na desátém místě.

Od roku 1985 byli američtí občané pravidelně dotazováni, zda souhlasí s výrokem, že se člověk vyvinul ze zvířete. Badatelé kolem Jona Millera z  Michigan State University výsledky průzkumů vyhodnotili a porovnali je s údaji z Japonska a z 32 evropských zemí.

Ukázalo se, že americký národ je v otázce původu člověka hluboce rozdělen: 20 let po zahájení debaty 40 procent dotázaných s výrokem souhlasí, téměř stejný počet (39 procent) ale myšlenku evoluce přímočaře odmítá.

USA: Evoluce jako politické téma

Jak se zdá, ve Spojených státech se mezi obyvatelstvem šíří kolem tohoto tématu stále větší nejistota. Počet těch, kteří si evolucí nejsou jisti, vzrostl ze sedmi procent v roce 1985 na 21 procent v roce 2005.

Za takovou skepsi v USA údajně mohou zejména náboženský fundamentalismus, neznalost genetiky, ale i vtažení tématu do politiky.

Konzervativní křídlo republikánů do svého programu od druhé poloviny 20. století zahrnulo kreacionismus - víru v nadpřirozený vznik světa prostřednictvím jednoho boha. Chtějí tak získat podporu v tradičně konzervativních státech na jihu a středozápadě Spojených států.

V Evropě a Japonsku oproti tomu ani snad neexistuje žádná politická strana, která by zastávala odmítavý postoj k evoluci jako politickou pózu.

 

Právě se děje

Další zprávy