Brusel /Od naší spolupracovnice/ - Obvykle dobře placení úředníci evropských institucí jsou nespokojeni s výší svých výplat a hodlají stávkovat.
Členské vlády totiž odmítly návrh, aby se jejich mzdy zvýšily o 3,7 procenta. Úřednické odbory se proto rozhodly vyvolat protest.
V pondělí mezi 9 hodinou ráno a polednem se nebude v řadě kanceláří Evropské komise a Evropské rady v Bruselu pracovat. Před budovou Rady, kde obvykle halasí protestující farmáři či rybáři, se pak sejdou demonstranti v kravatách a kostýmech.
Za "své" úředníky se postavil předseda komise José Manuel Barroso, podle kterého navýšení mezd je zakotveno v zákoně.
"Musíme respektovat právo. Není to politická volba, ale naplnění zákonné povinnosti. Nemůžeme si dovolit neplnit vlastní nařízení," řekl Barroso.
Když nadprůměr nestačí
Snaha zajistit si vyšší platy kontrastuje s realitou v řadě členských států, kde se zaměstnanci ve státní správě se naopak museli smířit se snižováním platů i o více než deset procent.
Kritika se v minulých týdnech snesla i na odcházející eurokomisaře, kteří opouštějí Brusel s mnohamilionovým odstupným a nárokem na vysoký penzijní příspěvek.
V evropských institucích lidé pobírají - především ve srovnání s úrovní příjmů v nových členských zemích - nadprůměrné platy. Na více než tři tisíce eur měsíčně tu dosáhne i sekretářka s dvěma dětmi. Generální ředitel pak vydělává na 14 tisíc eur měsíčně čistého. Platí také výrazně menší daně, okolo dvanácti procent.
Ne všichni euroředníci souhlasí s postoji odborářů. "Nepřijde mi příliš vhodné, abychom si v době, kdy se mnozí musí spokojit s mnohem menšími příjmy, vynucovali zvýšení platů," řekl jeden z nich.
Zjevně přehnaný předpis
Za požadavkem o téměř čtyřprocentní navýšení příjmů úředníků institucí EU stojí vnitřní předpis, který bere v úvahu jednak změnu úřednických platů v minimálně osmi členských zemích v posledním roce a také nárůst životních nákladů v Belgii. Zvýšení mzdy se týká zaměstnanců všech unijních institucí a agentur, ale dotkne se také penzí úředníků v důchodu.
Celkem dvacet členských zemích navýšení platů na základě těchto argumentů nicméně zablokovalo. Švédská ministryně pro Evropu Cecilia Malmströmová a také budoucí komisařka kritizovala příplatek jako "zjevně přehnaný".
Před několika měsíci demonstrovali ve Frankfurtu zaměstnanci Evropské centrální banky, kterým se nelíbily změny v příspěvcích na penzi a zaměstnaneckých výhodách. Jejich protest se omezil pouze na devadesát minut, aby nebyl narušen chod banky.