Poslanci z výborů pro mezinárodní obchod a zahraniční vztahy ve čtvrtek 108 hlasy proti jednomu podpořili schválení dohody, která odbourává většinu celních bariér a usnadňuje vzájemný obchod mezi sedmadvacítkou unijních zemí a Británií. Ta blok definitivně opustila na přelomu roku a většina poslanců uznává, že dohoda dojednaná krátce před tím je pozitivní pro lidi i firmy na obou stranách Lamanšského průlivu.
"Dnešní hlasování není (pro Británii) volnou vstupenkou, ale důkazem našeho vstřícného přístupu," uvedl předseda výboru pro mezinárodní obchod Bernd Lange z frakce socialistů. Varoval Londýn, že schválení ve výborech neznamená automaticky, že úmluvu schválí i plénum europarlamentu. Stejně jako další poslanci požaduje, aby nejprve Británie začala respektovat své závazky z předchozí brexitové dohody, zejména její část označovanou jako protokol o Severním Irsku.
Ten podle Bruselu Londýn porušuje tím, že odložil zahájení kontrol některého zboží, kterou měla provádět při jeho cestě z Velké Británie do Severního Irska. Tento systém má zabránit vzniku tvrdé hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem, kde v souvislosti s kontrolami roste v poslední době napětí. Evropská komise v polovině března kvůli rozhodnutí odložit zahájení kontrol na říjen zahájila s Británií řízení. O situaci bude ve čtvrtek večer jednat místopředseda komise Maroš Šefčovič a britský ministr David Frost.
Kvůli těmto neshodám zatím není jisté, kdy bude o dohodě hlasovat celý Evropský parlament.
"Jednostranné změny dohod, jako v případě protokolu o Severním Irsku, nabourávají potřebnou vzájemnou důvěru. Než pokročíme ve schvalovacím procesu, očekáváme ujištění od britského premiéra," uvedl po hlasování ve výborech šéf nejpočetnější, lidovecké skupiny v EP Manfred Weber.
Smlouva o obchodu a spolupráci, na níž se vyjednávači EU a Británie na poslední chvíli dohodli loni na Štědrý den, platí v prozatímním režimu. Souhlas europoslanců je však nutný pro její dlouhodobé fungování. Úmluva měla nejprve provizorně platit do konce února, protože však EP požádal o více času na její prostudování a schválení, prodloužily unijní státy tuto lhůtu do konce dubna.
Poslanci mají v posledním dubnovém týdnu na programu plenární jednání, kde by mohli dohodu schvalovat. Pokud se však situace kolem Severního Irska nevyřeší a zákonodárci hlasování opět odloží, budou patrně muset členské země prozatímní platnost úmluvy znovu prodloužit.