Europoslanci chtějí šetřit, "zredukují" Štrasburk

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
9. 3. 2011 16:52
Jedno zasedání europarlamentu ve Štrasburku stojí půl miliardy korun
Cestování evropského parlamentu z Bruselu do Štrasburku a nazpět je drahé
Cestování evropského parlamentu z Bruselu do Štrasburku a nazpět je drahé | Foto: Reuters

Štrasburk/Brusel - Europoslanci se rozhodli šetřit. Ve středu odhlasovali, že příští dva roky omezí své působení ve Štrasburku.

Jde sice jen o mírné změny, kdy se dvě původně odděleně plánovaná říjnová zasedání sloučí do jednoho, avšak i to by prý mělo uspořit v přepočtu až stovky milionů korun.

Navíc to může podpořit zastánce názoru, že štrasburské sídlo parlamentu by se mělo zrušit úplně.

Europoslanci zasedají v Bruselu a ve Štrasburku, k tomu má parlament administrativní zázemí ještě v Lucemburku. Podle unijních smluv - hlavně na přání Paříže - musí být nejméně 12 plenárních zasedání uskutečněno ve Štrasburku.

Kvůli tomu se musí stovky úředníků letadly, auty či vlaky složitě, draze a navíc s dopady na životní prostředí pravidelně přesouvat.

Kromě více než 750 poslanců na jednání jezdí stovky asistentů, překladatelů i množství dalších úředníků.

Zrušíme Štrasburk?

Foto: Reuters

O "zrušení" Štrasburku se mluví už dlouho. Přeje si ho i množství europoslanců. Pravidelně se objevují výzvy v tomto směru, ale vždy narazí na odpor Francouzů.

Umístění zákonodárného sboru do Štrasburku, který leží na hranicích Francie a Německa, bylo chápáno jako určitý symbol poválečného sblížení v Evropě.

Jenže podle kritiků už tento symbolický prvek vyprchal. Všude možně se - jak tvrdí oponenti Francie - nyní navíc šetří, jen  v tomto případě se zbytečně plýtvá penězi.

"Evropský parlament každý rok vyhodí z okna asi 200 až 250 milionů eur, aby mohl dvanáctkrát zasedat ve Štrasburku," uvedli v prohlášení europoslanci ODS. "Podařilo se nám teď alespoň ušetřit daňovým poplatníkům půl miliardy korun - přesně tolik totiž jeden přesun do Štrasburku stojí."

 

 

Právě se děje

Další zprávy