Brusel - Jean-Claude Juncker, kandidát Evropské lidové strany (EPP) na post šéfa Evropské komise, může začít shánět parlamentní většinu. Mandát dostal na úterním jednání šéfů politických frakcí v Evropském parlamentu.
Podle nich má právo pokusit se získat většinu v europarlamentu jako první, protože je kandidátem vítězného uskupení z eurovoleb.
Jak volily země EU
GRAFIKA Výsledky voleb do Evropského parlamentu. Po zemích
Seznamte se s výsledky eurovoleb v jednotlivých státech. V grafice najdete procentuální výsledek jednotlivých stran i počet europoslanců.
Mapa ukazuje, která frakce Evropského parlamentu získala v dané zemi nejvíce hlasů.
Na jeho jméně se ovšem musí shodnout i členské státy osmadvacítky. Šéfové států a vlád EU o tom jednali v úterý večer v Bruselu.
Premiéři a prezidenti zemí Evropské unie se podle očekávání nerozhodli o tom, koho do funkce nového předsedy Evropské komise nominují. Herman Van Rompuy, který schůzkám lídrů osmadvacítky předsedá, ale dostal mandát jednat s frakcemi europarlamentu ustavovanými po volbách nejen o personální problematice, ale především o náplni práce budoucí komise v příštích pěti letech.
Mezi prezidenty a premiéry zemí Unie Juncker každopádně jednomyslnou podporu nemá. Podle zdroje z diplomacie, který cituje internetový deník Spiegel Online, s Junckerem nebude souhlasit například britský premiér David Cameron. "(Juncker) je přesně ten typ Super-Evropana, kterého do čela Evropské komise za žádnou cenu nechceme," uvedl.
V čele Evropské komise bruselského politického matadora odmítá i premiér Maďarska Viktor Orbán. Uvedl, že je pro něj nepřijatelný.
Orbánův Fidesz je přitom členem stejné frakce jako Juncker. Evropské lidové strany, která někdejšího lucemburského premiéra do křesla předsedy Evropské komise navrhla.
Jeana-Clauda Junckera těžko podpoří také další člen EPP, italská Forza Italia bývalého premiéra Silvia Berlusconiho. Juncker totiž Berlusconiho v minulosti několikrát ostře kritizoval.
Naposledy koncem dubna za to, jak se "obul" do Německa - kontroverzní italský politik tehdy Němce nařkl, že nikdy neuznali existenci koncentračních táborů.