EU vyrobí 1,3 miliardy tun odpadků ročně

rst, ČTK
23. 12. 2005 7:30
Brusel - Evropa by se měla stát recyklační společností, která se snaží předcházet vzniku odpadů a využívá je naopak jako zdroj.

Uvádí to Evropská komise, která předložila novou strategii pro zpracování odpadů. Ta navrhuje přepracovat rámcovou směrnici z roku 1975.

Směrnice by měla obsahovat povinnost členských států vypracovávat národní programy předcházení vzniku odpadů a celkově vyjasnit stávající předpisy.

"Množství odpadů narůstá neúměrným tempem, dokonce rychleji než hospodářský růst. Nastal čas zmodernizovat náš přístup," prohlásil komisař pro životní prostředí Stavros Dimas.

Jen čtvrtina odpadů se recykluje

Mezi lety 1995 a 2003 hrubý domácí produkt Společenství i množství komunálních odpadů shodně vzrostly o 19 procent. Odhaduje se, že pětadvacet států EU vytváří ročně přes 1,3 miliardy tun odpadků.

V současnosti 27 procent odpadů z evropských domácností je recyklováno či přeměňováno na kompost, 49 procent putuje na skládky a 18 procent se spaluje.

Nový balíček komise nevymezuje nové kvantitativní cíle pro recyklaci, jak je tomu například u vysloužilých automobilů či elektrospotřebičů.

Odpad jako každé jiné zboží

Recyklaci by však mělo povzbudit zvažované zavedení ekologických standardů, po jejichž splnění by se recyklovaný odpad považoval za zboží jako každé jiné.

To by umožnilo vytvořit evropský trh recyklovaných výrobků, protože až dosud je členské státy mohou odmítat jako znečišťující odpad.

Nakládání s nebezpečným a komunálním odpadem stojí průmysl a poplatníky v EU okolo 75 miliard eur ročně. Současně jde o rychle rostoucí sektor, jehož roční obrat se odhaduje na 100 miliard eur ročně a počet zaměstnanců na 1,2 až 1,5 milionu.

Nejméně polovina evropské oceli a papíru nyní pochází z recyklace.

 

Právě se děje

Další zprávy