EU si posvítí na italské katolíky. Kvůli daním

bh
4. 9. 2007 13:10
Na italskou katolickou církev došlo do Bruselu udání

Brusel - Evropská komise si chce posvítit na italskou katolickou církev. Nemusí totiž platit daň z nemovitosti. A to se Bruselu nelíbí.

Komise se o možné nekalé soutěži, která není v souladu s legislativou EU, zajímá na základě udání. Potvrdila to eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová.

"Není to žádné formální vyšetřování, jen analyzujeme informace a vypracováváme odpověď na stížnost, což je naší povinností," řekla Kroesová.

Opozice: je to spiknutí eurozednářů

I tato rutinní slova ale vyvolala v Itálii bouři nevole. "Někdo se snaží pošpinit církev, protože si myslí, že požíváme nějaká privilegia," ohradil se generální tajemník italské biskupské konference Giuseppe Betori. "Jsme šokováni," dodal.

Radikálové z opoziční Ligy severu pak přispěchali s obskurní teorií, podle níž Brusel ovládá zednářská klika, která chce církev destabilizovat.

Jablkem sváru je zákon z roku 1992, podle něhož nemusí církev platit daň z nemovitosti, pokud v dotyčné budově provozuje charitativní činnost. Celkově jde o sto tisíc budov, jejichž cena se odhaduje na 9 miliard eur.

Ročně až dvě miliardy eur úlev

Pokud by církev daň musela platit, vyinkasoval by stát podle různých zdrojů až dvě miliardy eur ročně.

Romano Prodi. Kdysi šéf exekutivy EU, dnes italský premiér.
Romano Prodi. Kdysi šéf exekutivy EU, dnes italský premiér. | Foto: Reuters

Italský kasační soud již jednou uznal námitky kritiků, podle nichž jde o nekalou soutěž a státní protežování církve na úkor charitativních a nevládních organizací. Tehdejší vláda Silvia Berlusconiho ale v roce 2004 novelizaci zákona neiniciovala.

To by se teď ovšem mohlo změnit. Premiérem je totiž Romano Prodi, někdejší předseda Evropské komise, který se s výtkami na adresu Itálie v Bruselu setkával.

Ať už se Prodiho středo-levicový kabinet rozhodne zákon zrušit, či nikoliv, není italský případ precedentem. Itálie totiž není jedinou zemí, která dává katolické církvi daňová privilegia. Podobně je na tom i Belgie a Španělsko.

 

Právě se děje

Další zprávy