EU sí, hlásí Kuba. Přijme pomoc po hurikánech

Roman Gazdík, gaz
18. 9. 2008 7:00
Gustav a Ike byly nejničivějšími bouřemi v historii
Zaplavený most v západní provincii Pinar del Río
Zaplavený most v západní provincii Pinar del Río | Foto: Reuters

Brusel/Havana - Kuba podmínečně souhlasila s navázáním formálního politického dialogu se zeměmi Evropské unie - tři měsíce poté, co EU zrušila sankce proti tamnímu komunistickému režimu a nabídla mu obnovení vztahů na nejvyšší úrovni.

Kubánské ministerstvo zahraničí přijme evropskou nabídku, "jakmile budou společnou dohodou stanoveny základy a opěrné body", píše se v dopise z Havany, který do Bruselu dorazil tento měsíc. Informovala o něm agentura Reuters.

Podle španělského státního tajemníka pro EU, Diega Lópeze Garrida, se kterým Aktuálně.cz hovořilo, rovněž kubánský režim přijal unijní nabídku humanitární pomoci po sérii nedávných bouří a hurikánů, které byly nejničivější v kubánské historii.

Přijmutí pomoci - krok kupředu

Právě Španělsko bylo hlavním zastáncem zrušení sankcí, které EU na Havanu uvalila po zatčení a odsouzení 75 disidentů na jaře roku 2003.

Na rozdíl od amerického obchodního embarga, které je v platnosti už 46 let, však byly evropské sankce politického rázu: zajišťovaly schůzky diplomatů s opozicí a omezovaly kontakty s představiteli komunistického režimu. Od roku 2005 byly dočasně pozastaveny.

Proti jejich úplnému zrušení se původně stavěly Česko, Švédsko a Německo, nakonec však všechny tři země ustoupily.

"Všechna embarga mohou být politicky zmanipulovatelná. Není to realistická politika," řekl Aktuálně Garrido, podle kterého je přijmutí humanitární pomoci od EU významným krokem kupředu.

200 tisíc lidí bez domova

Naopak nabídku Spojených států na příspěvek nejdříve ve výši 100 tisíc dolarů, později zvýšený na 5 milionů, úřady na ostrově odmítly a místo toho navrhly zrušení embarga USA na půl roku, aby mohla Kuba nakoupit potřebný materiál. To se však zase nelíbí Washingtonu.

Jisté je, že karibský ostrov bude peníze potřebovat. Úřady vyčíslily škody na 5 miliard dolarů, 200 tisíc lidí zůstalo bez domova a poškozeno bylo celkem 450 tisíc domů, což znamená, že další statisíce budou muset žít po nějakou dobu v provizorních příbytcích. Byla zničena i polovina úrody cukrové třtiny.

Podle vlády "není sporu" o tom, že hurikány Gustav a Ike, které ostrov zasáhly v rozmezí dvou týdnů, byly ty nejničivější v kubánské historii.

"Budování a obnova bude znamenat finanční investice a zdroje v hodnotě mnoha milionů a roky intenzivní práce," stojí podle BBC v oficiálním odhadu škod, který v pondělí odvysílala státní televize.

Na ostrov zatím odletěla letadla s humanitární pomocí z Brazílie, Ruska a Španělska.

 

Právě se děje

Další zprávy