Princip GMES spočívá ve sledování Země za pomoci družic na oběžné dráze. V počáteční fázi má posloužit při zvládání krizových situací, monitorování zemského povrchu a moří. Konkrétně může jít i o kontrolu znečišťování, plánování rozvoje měst, ověřování výměru obdělávané půdy, sledování zásob ryb či pohybu lodí.
"Satelity už jsou na oběžné dráze a fungují. Není třeba vypouštět nové družice," uvedl mluvčí komise Gregor Kreuzhuber. Systém GMES má totiž využívat údaje ze stávajících družic členských zemí a mezivládní Evropské vesmírné agentury, společné využití pak zajistí unijní "přidanou hodnotu" namísto dosavadní roztříštěnosti.
Podle mluvčího si rozběhnutí služeb nového systému vyžádá okolo třiceti milionů eur.
GMES je mladším bratrem Galilea
Nový systém má být "mladším bratrem" jiného vesmírného projektu EU, systému satelitní navigace Galileo, který má s mimořádnou přesností navádět do cíle řidiče, piloty, námořníky, záchranáře či pomáhat při tvorbě nových map.
První z třiceti družic tohoto systému má být do vesmíru vypuštěna do konce roku a od příštího desetiletí by Galileo měl konkurovat stávajícímu americkému navigačnímu systému GPS, který byl ovšem původně vyvinut pro vojenské účely.