Praha - Evropská unie na summitu v Bruselu odsouhlasila vyslání mise do Kosova. Chce tak předejít případným konfliktům, jež mohou nastat po očekávaném jednostranném vyhlášení nezávislosti.
Unie tak oficiálně převezme misi v Kosovu, jež dosud stále spadá pod patronaci OSN. Kromě mise EUFOR v Bosně a Hercegovině tak půjde o druhé místo nasazení těchto jednotek.
"Všichni znají názor USA, všichni znají názor Ruské federace a nikdo nezná názor EU - jsme povinni dát tak jednoznačný názor, jak to vyžaduje situace, a za nikoho se nemůžeme schovávat," uvedl šéf Evropské komise José Manuel Barroso.
Česká republika má v současnosti v Kosovu poměrně velký kontingent. Premiér Topolánek řekl, že by se mohl rozšířit jak o nové vojáky, tak o další techniku.
Proti osamostatnění Kosova se ještě donedávna vyslovovalo hned několik států EU, kupříkladu Řecko a Kypr. Kritici jednostranného vyhlášení samostatnosti se totiž obávali toho, že by to mohlo oživit separatistické tendence v jiných evropských oblastech.
Evropská unie se snaží určitým způsobem kompenzovat Srbsku ztrátu části jeho území tím, že na jednáních přislíbila urychlení jeho cesty do EU. Již v lednu příštího roku by měla být podepsána stabilizační a asociační dohoda.
Její podpis byl donedávna blokován podmínkou EU, že Srbsko musí vydat v dohledné době válečného zločince Ratka Mladiče haagskému tribunálu pro válečné zločiny v bývalé Jugoslavii. EU na tom i nadále bude trvat, ale již by to nemělo být důvodem k nepokračování v přístupových jednáních.
S názvem kompenzace nesouhlasí český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. "Nechci mluvit o kompenzaci. Tak hrdý národ jako Srbové by to nepřijal," citovalo jej Právo.
Více o summitu EU:
Paříž uspěla, EU bude mít radu moudrých
Související: