Brusel - Evropská unie nabídne formu užšího partnerství šesti postsovětským zemím, jak rozhodla Evropská komise. Exekutivní orgán sedmadvacítky tak vzal za svou jednu ze stěžejních priorit českého předsednictví, které proběhne v první půli příštího roku
Unie tak v nejbližší době uzná "evropské aspirace" Běloruska, Moldávie, Ukrajiny, Gruzie, Arménie a Ázerbájdžánu, s nimiž podle informačního portálu EUobserver.com v dohledné době hodlá uzavřít asociační dohody a vytvořit společný ekonomický prostor.
"Konflikt v Gruzii v srpnu 2008 a široké odezvy na něj upozornily na zranitelnost našich východních partnerů," píše se v odůvodnění vzniku takzvaného Východního partnerství.
"Je to důvod pro urychlení snah o posílení vztahů s našimi východními sousedy a pro podporu jejich snah o sblížení s Evropskou unií," citoval z prohlášení EUobserver.com.
Partnerství, nikoli členství
K naznačenému aktu "uznání evropské identity a aspirací těchto zemí" by mělo dojít během několika nejbližších let.
Dokument vydaný u této příležitosti Evropskou komisí naznačuje, že chystané asociační dohody budou podobné těm, které Unie podepsala s novými členskými státy před jejich přístupem v roce 2004.
O zařazení východního partnerství na sezna priorit současné "evropské trojky" se postarala Česká republika.
Vláda hodlá i během svého předsedání Radě ministrů Evropské unie toto téma více akcentovat, k čemuž hodlá použít velkou podporu zemí Visegrádské čtyřky a Pobaltí, které se Strakovou akademií v těchto ohledech souzní.
Smlouva však nebude zahrnovat příslib budoucího plného členství zahrnutých zemí. Kroky v obchodních a hospodářských oblastech pak povedou k vytvoření "hluboké a komplexní zóny volného obchodu předcházející vytvoření společného vnitřního trhu, podobného Evropskému hospodářskému prostoru".
Takovou zónu má Evropská unie v současnosti s Islandem, Norskem a Lichtenštejnskem. V dlouhodobém termínu Východní partnerství počítá se zrušením vízové povinnosti pro občany výše zmíněných zemí.
Víza levněji, rychleji a snadněji
V krátkodobějším výhledu by pak měla víza výrazně zlevnit a zároveň by jejich vydávání mělo být podstatně urychleno. Vydávat je budou společná aplikační centra, která pomohou lidem se vstupem do schengenského prostoru.
Kromě toho se komuniké zabývá i energetickými otázkami. O vytvoření institucionálních opatření, pomocí nichž bude východní partnerství vznikat a fungovat, bude francouzské předsednictví informovat až 3. prosince, kdy zveřejní definitivní verzi komuniké.
Zatímco oficiálně vznikne východní partnerství až v červnu 2009, již od jara se bude scházet uskupení představitelů států "27+5(6)".
"Zemí v závorce" je Bělorusko, s kterým bude EU pravděpodobně jednat skrze zvláštní prostředníky kvůli tamnímu autoritářskému režimu.