EU odsoudila útok na věznici v Jerichu

Lenka Málková
15. 3. 2006 10:20
Jeruzalém - Izraelský útok na vězení v Jerichu byl varováním pro vládní hnutí Hamas. Evropa tento krok odsoudila.
Tanky a buldozéry zaútočila izraelská armáda na palestinskou věznici v Jerichu. Cílem bylo zadržet vězněného šéfa ozbrojené Lidové fronty pro osvobození Palestiny Ahmata Sadaata.
Tanky a buldozéry zaútočila izraelská armáda na palestinskou věznici v Jerichu. Cílem bylo zadržet vězněného šéfa ozbrojené Lidové fronty pro osvobození Palestiny Ahmata Sadaata. | Foto: Reuters

Poté, co američtí a britští pozorovatelé opustili Jericho kvůli nelepšícím se bezpečnostním opatřením, nařídil úřadující izraelský premiér Ehud Olmert a ministr obrany Šaul Mofaz zásah proti palestinské věznici.

Svět se k celé akci staví zdrženlivě

Evropský parlament dnes izraelský útok na věznici odsoudil.

"Nic nemůže ospravedlnit ani útok na věznici, ani zajímání rukojmích," prohlásil vůdce liberálů Graham Watson, požadující vyšetřit odchod amerických a britských pozorovatelů, kteří měli dohlížet na věznici.

"Izrael nemá právo dobývat toto vězení. To, proti čemu musíme bojovat, je jednostranná svévole jedné i druhé strany," řekl vůdce Zelených Daniel Cohn-Bendit.

"Není žádná omluva pro to, co udělal Izrael," usoudil útok předák komunistů Francis Wurtz, podle něhož "EU systematicky zavírá oči" nad izraelským počínáním.

Předseda nejsilnější, konzervativní frakce Hans-Gert Pöttering apeloval na ukončení násilí a vyšetření izraelského zásahu proti věznici v Jerichu.

O krizi na Blízkém východě měla ještě včera v noci na žádost Kataru jednat na neformální schůzce Rada bezpečnosti OSN.

Útok na věznici v Jerichu

Cílem akce bylo dopadení Ahmada Saadata, šéfa ozbrojené Lidové fronty pro osvobození Palestiny, který byl před čtyřmi lety obviněn z podílu na atentátu na izraelského ministra cestovního ruchu Reháváma Zéviho a kterého se současná palestinská vláda hodlala propustit.

Včera na věznici, ve které byl držen, zaútočili izraelští vojáci s buldozéry a Saddata odvedli.

Očekávaná reakce palestinských představitelů přišla záhy.

"Jestli se Saadatovi něco stane, slibujeme, že Izrael za to zaplatí vysokou cenu," řekl telefonicky televizi Al-Arabíja představitel Brigád mučedníka Abú Alího Mustafá.

Protože při zásahu přišli dva Palestinci o život a dalších dvacet bylo zraněno, nechali se slyšet i obyčejní Palestinci. Po demonstracích a sérii únosu přistoupil Mezinárodní Červený kříž a OSN k dočasnému stažení svého personálu z Gazy a Západního břehu Jordánu.

Pozorovatelé opouští palestinská území

Podruhé za poslední čtyři měsíce také opustili v úterý pozorovatelé Evropské unie přechod v Rafahu. Vládu nad přechodem mezi Gazou a Egyptem tak převzali Palestinci, což samozřejmě odporuje dohodám dosaženým mezi Izraelem a Palestinou. Podle nich je přítomnost pozorovatelů Evropské unie nutností.

Foto: Aktuálně.cz

Naposledy opustili pozorovatelé přechod minulý prosinec a uchýlili se na izraelskou základnu a současně přechod mezi Gazou a Izraelem Kerem Šalom.

Izraelský ministr obrany Šaul Mofaz rozhodl také o uzavření životně důležitého přechodu v Karni na západě Gazy. Polovina z celních poplatků vybraných Izraelci na tomto přechodu náleží Palestině. U ostatních přechodů tomu tak není, proto není divu, že uzavřen zůstává právě Karni.

Přestože v Gaze hlad nehrozí, ceny některých potravin pomalu stoupají a neklid Palestinců roste. 

Abbás se vrací do Palestiny, Kadima do čela průzkumů

Vyhrocená situace donutila palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse přerušit cestu po Evropě a hlavní palestinský vyjednávač Saíb Irikát tlumočil jeho obavy, že "vzniklá situace kolem operace izraelské armády ve věznici v Jerichu je mimořádně nebezpečná."

Premiér Olmert však uspěl. Podle průzkumů, zveřejněných včera večer, se premiérova strana Vpřed opět posunula do čela pomyslného žebříčku politických stran. Ve volbách by jí připadla třetina křesel v izraelském parlamentu.

 

Právě se děje

Další zprávy