Izraelský terč? Kdokoliv. I člen vlády

rst, ČTK
10. 3. 2006 10:20
Jeruzalém - Izrael by si mohl vzít na mušku nově jmenovaného předsedu palestinské vlády Ismáíla Haníju, pokud by byl zapojen do útoků militantních ozbrojenců.
Foto: Reuters

Prohlásil to dnes prozatímní izraelský premiér Ehud Olmert v rozhovoru pro dnešní vydání listu Jerusalem Post. Olmert kromě toho s ohledem na blížící se všeobecné volby v Izraeli pohrozil militantním Palestincům "železnou pěstí".

Kdokoliv, kdo je zapojen do terorismu, je terčem

"Kdokoliv je osobně a přímo zapojen do terorismu, je cílem," upozornil izraelský premiér. "Pokud se Haníja dopustí teroristického činu, vystavuje se sám možnosti, že se stane terčem," dodal Olmert s tím, že doufá, že tomu tak nebude.

Ismáil Haníja by se mohl stát také izraelským terčem.
Ismáil Haníja by se mohl stát také izraelským terčem. | Foto: Reuters/M.Salem

Extremistické hnutí Hamas, jehož vůdcem v pásmu Gazy je právě Haníja, od roku 2000, kdy vypukla druhá intifáda (palestinské povstání), provedlo šest desítek sebevražedných pumových atentátů. Ve stejném období Izrael zlikvidoval některé z vysokých představitelů hnutí, včetně jeho spoluzakladatele šajcha Ahmada Jasína.

Hamas, který přísahal, že Izrael zničí, nicméně zachovává příměří, jež bylo mezi Izraelem a Palestinci dohodnuto již před rokem. Navíc je zaneprázdněn tvořením nové vlády, k čemuž se dostal díky svému překvapivému vítězství v lednových parlamentních volbách.

Olmert dnes v izraelském rozhlase také zdůraznil, že Izrael v žádném případě nemůže přistoupit na to, že by Írán vlastnil jadernou zbraň. Proto je zapotřebí, aby se "více pracovalo a méně mluvilo". "Je hodně věcí, o kterých nelze mluvit nahlas," řekl dále.

"Reálný dopad"

Premiérovo prohlášení poukazuje na potíže, které by mohly Izraeli způsobit poznámky bývalého šéfa izraelského generálního štábu Mošeho Jaalona. Z nich vyplynulo, že židovský stát má k dispozici vojenskou sílu schopnou kontrovat íránskému jadernému programu.

Foto: Běhounková Martina

Případný útok proti Íránu by mohl mít "reálný dopad" - umožnil by zpoždění dokončení jeho jaderného programu o několik let, prohlásil mimo jiné Jaalon během své cesty ve Washingtonu.

"V žádném případě nemůžeme přistoupit na to, že by Íránci měli v rukou atomovou bombu. Musíme (o této záležitosti) méně mluvit a více pracovat," potvrdil Olmert. "Naším konečným cílem je, aby mezinárodní společenství zabránilo Íráncům vyvinout nekonvenční zbraně," dodal.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy