reklama
 
 

Izraelský terč? Kdokoliv. I člen vlády

10. 3. 2006 10:20
Jeruzalém - Izrael by si mohl vzít na mušku nově jmenovaného předsedu palestinské vlády Ismáíla Haníju, pokud by byl zapojen do útoků militantních ozbrojenců.

Prohlásil to dnes prozatímní izraelský premiér Ehud Olmert v rozhovoru pro dnešní vydání listu Jerusalem Post. Olmert kromě toho s ohledem na blížící se všeobecné volby v Izraeli pohrozil militantním Palestincům "železnou pěstí".

Kdokoliv, kdo je zapojen do terorismu, je terčem

"Kdokoliv je osobně a přímo zapojen do terorismu, je cílem," upozornil izraelský premiér. "Pokud se Haníja dopustí teroristického činu, vystavuje se sám možnosti, že se stane terčem," dodal Olmert s tím, že doufá, že tomu tak nebude.

Extremistické hnutí Hamas, jehož vůdcem v pásmu Gazy je právě Haníja, od roku 2000, kdy vypukla druhá intifáda (palestinské povstání), provedlo šest desítek sebevražedných pumových atentátů. Ve stejném období Izrael zlikvidoval některé z vysokých představitelů hnutí, včetně jeho spoluzakladatele šajcha Ahmada Jasína.

Hamas, který přísahal, že Izrael zničí, nicméně zachovává příměří, jež bylo mezi Izraelem a Palestinci dohodnuto již před rokem. Navíc je zaneprázdněn tvořením nové vlády, k čemuž se dostal díky svému překvapivému vítězství v lednových parlamentních volbách.

Olmert dnes v izraelském rozhlase také zdůraznil, že Izrael v žádném případě nemůže přistoupit na to, že by Írán vlastnil jadernou zbraň. Proto je zapotřebí, aby se "více pracovalo a méně mluvilo". "Je hodně věcí, o kterých nelze mluvit nahlas," řekl dále.

"Reálný dopad"

Premiérovo prohlášení poukazuje na potíže, které by mohly Izraeli způsobit poznámky bývalého šéfa izraelského generálního štábu Mošeho Jaalona. Z nich vyplynulo, že židovský stát má k dispozici vojenskou sílu schopnou kontrovat íránskému jadernému programu.

Případný útok proti Íránu by mohl mít "reálný dopad" - umožnil by zpoždění dokončení jeho jaderného programu o několik let, prohlásil mimo jiné Jaalon během své cesty ve Washingtonu.

"V žádném případě nemůžeme přistoupit na to, že by Íránci měli v rukou atomovou bombu. Musíme (o této záležitosti) méně mluvit a více pracovat," potvrdil Olmert. "Naším konečným cílem je, aby mezinárodní společenství zabránilo Íráncům vyvinout nekonvenční zbraně," dodal.

autor: rst, ČTK | 10. 3. 2006 10:20

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama