Brusel - Ministři zahraničí zemí EU v Bruselu nediskutovali o možnosti rozšířit kvůli vývoji v Sýrii sankce vůči syrskému režimu prezidenta Bašára Asada a jeho spojencům, včetně Ruska. Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová v pondělí zdůrazňovala především humanitární rozměr evropského angažmá v syrské krizi.
"Prioritou je ochrana civilistů všude v Sýrii, v této chvíli ale především v Aleppu," prohlásila Mogheriniová. Diskusi o rozšíření sankcí podle ní na dnešní schůzce žádný členský stát unie nežádal.
Před pouhými třemi dny přitom právě ona pohrozila Damašku rychlým přitvrzením sankcí kvůli pokračujícím a přitvrzujícím se útokům v severosyrském Aleppu. Dnes se ale boje o klíčové a symbolické město podle všeho chýlí ke konci, povstalci se podle opozičních představitelů stáhli ze všech šesti dosud ovládaných důležitých čtvrtí a Moskva, která Asada podporuje, oznámila, že syrská armáda ovládá 95 procent města.
"Situace (v Sýrii) není pozitivní a povzbuzující, mohu-li použít eufemismus," poznamenala Mogheriniová. Je však podle ní dál zjevné, že "vojenská dynamika na zemi" nepřinese konec války a pravděpodobně nepovede k porážce Islámského státu. "Ke konci války bude potřeba politický proces, sdílení moci v Damašku," uvedla.
Pád Aleppa není konec války
Také podle slovenského ministra zahraničí Miroslava Lajčáka není pád Aleppa koncem války a k míru bude potřeba skutečný politický proces. "Naděje je stále. Spojené státy a Rusko komunikují i nyní. EU tento proces silně potřebuje, věřím, že naděje tu je," poznamenal slovenský ministr. Evropská unie je pro účastníky sporu významný partner a bez její účasti není žádné trvalé řešení možné, míní. "Je třeba aby byl v úvahu brán i náš hlas," dodal.
Náměstek českého ministra zahraničí Ivo Šrámek po schůzce novinářům řekl, že se diskuse vedla především o roli EU v situaci, kdy se jedna ze stran konfliktu přiklání k vojenskému řešení místo politického. "Jaké má EU k tomu prostředky a jestli je vůbec má. Shodli jsme se, že k dispozici máme především prostředky, které jako EU hodláme investovat do rekonstrukce Sýrie, ale za určitých podmínek," uvedl.
Je podle něj jisté, že na rekonstrukci země a nový start její ekonomiky nikdo jiný než unie nemá prostředky. "My jim pomůžeme s obnovou za předpokladu, že politický přechod bude probíhat určitým způsobem, že tam bude mít roli opozice, že se vytvoří životaschopný, pluralitní politický systém," podotkl Šrámek.
EU je jednotná v otázce nutnosti humanitární pomoci lidem v Sýrii, upozornila Mogheriniová, ovšem stále není možný přístup do východní části Aleppa. "Vyzýváme ty, kdo mají odpovědnost, aby přístup garantovali a zajistili dodávky humanitární pomoci civilistům," žádala šéfka unijní diplomacie.
Někteří účastníci dnešní schůzky ale byli například vůči Moskvě daleko ostřejší než Mogheriniová po jednání na tiskové konferenci. Například francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault Moskvu obvinil, že svým způsobem neustále lže, když na jednu stranu vyjednává o míru a na druhé pokračuje v bojích, jejichž cílem je udržet Asada u moci.