Štrasburk - Europoslanci schválili nařízení, podle něhož budou muset být kromě pracích prostředků prakticky bez fosfátů také tablety do myček na nádobí.
Výrobci přidávají do mycích prostředků fosfor kvůli jeho schopnosti změkčovat vodu, fosfáty ale způsobují růst vodních řas, které ohrožují zdraví.
Na českém trhu se prodávají prací prášky bez fosfátů od roku 2006, ze stále oblíbenějších myček ale proudí do odpadu tuny fosforu. Složení mycích tablet doposud nikdo nereguloval.
Podle nového výnosu Evropského parlamentu může být v pracích prostředcích od roku 2013 nanejvýš 0,5 gramu fosforu na jednu náplň. Stejné pravidlo bude platit i pro myčky, ale až od roku 2015.
Unie původně navrhovala, aby se zákaz fosfátů týkal pouze praček, z výše uvedených důvodů se ale nakonec vztahuje i na prostředky do myček.
Myček nádobí totiž stále přibývá. V Česku ji má více než třetina domácností. Fosfor z myček se na celkovém množství fosfátů v odpadních vodách podílí asi jednou pětinou - největším znečišťovatelem je zemědělství.
Fosfor v odpadních vodách je nebezpečný hlavně proto, že se z něj živí vodní řasy. Sinice, o kterých se mluví také jako o vodním květu, ztěžují čištění vody v čističkách a ohrožují zdraví. V létě se kvůli jejich přemnožení musí zakazovat koupání.