Svět podle Erdogana. Mocný turecký "sultán" zadupal oponenty do země a míří k dalšímu triumfu

Kateřina Vítková Reuters ČTK Kateřina Vítková, Reuters, ČTK
Aktualizováno 24. 6. 2018 12:09
V Turecku se dnes konají prezidentské a parlamentní volby. Hlavním favoritem hlasování je současný prezident Recep Tayyip Erdogan. Kontroverzního politika mnozí označují za nejvlivnějšího tureckého lídra od doby zakladatele moderního tureckého státu Kemala Atatürka. Jakou má šanci zvítězit, proč je předmětem kritiky a jakým protikandidátům čelí? Přečtěte si přehlednou grafiku.
Turecký prezident na návštěvě v Bruselu.
Turecký prezident na návštěvě v Bruselu. | Foto: Reuters

Turecko versus Evropská unie

"Naše vztahy procházejí složitým obdobím, ale v oblastech, v nichž spolupracujeme, spolupracujeme dobře," nechal se letos v březnu po setkání s Erdoganem slyšet Donald Tusk.

Šéf Evropské rady ale zároveň připustil, že evropským lídrům se moc nezamlouvají operace Ankary proti kurdským milicím v severní Sýrii ani zásahy tureckých lodi proti průzkumu ložisek jižně od pobřeží Kypru.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker pak doplnil, že Turecko musí zlepšit vztahy s Řeckem a Kyprem a přehodnotit svůj postoj k novinářům, kteří jsou v Turecku zatýkáni.

Rozhovory EU o přístupu Turecka, zahájené už v říjnu 2005, dlouhodobě stagnují. Jedním z hlavních důvodů je i potlačování svobody slova, ze kterého EU Ankaru dlouhodobě viní. Juncker dokonce vloni v Evropském parlamentu uvedl, že Turecko se EU vzdaluje "mílovými kroky".

Erdogan letos v březnu mimo jiné prohlásil, že by bylo velkou chybou, kdyby Turecko nevstoupilo do EU. Od Bruselu očekává liberalizaci vízového styku.

Bezvízový styk Brusel slíbil Ankaře po splnění určitých podmínek při podpisu migrační dohody mezi Tureckem a EU z března 2016, která snížila přetlak migrantů prchajících z Blízkého východu a Afriky do Evropy. Dané podmínky ale podle Bruselu zatím Ankara nesplnila.

 

Právě se děje

Další zprávy