Svět podle Erdogana. Mocný turecký "sultán" zadupal oponenty do země a míří k dalšímu triumfu

Kateřina Vítková Reuters ČTK Kateřina Vítková, Reuters, ČTK
Aktualizováno 24. 6. 2018 12:09
V Turecku se dnes konají prezidentské a parlamentní volby. Hlavním favoritem hlasování je současný prezident Recep Tayyip Erdogan. Kontroverzního politika mnozí označují za nejvlivnějšího tureckého lídra od doby zakladatele moderního tureckého státu Kemala Atatürka. Jakou má šanci zvítězit, proč je předmětem kritiky a jakým protikandidátům čelí? Přečtěte si přehlednou grafiku.
Foto: Reuters

Kandidáti na prezidenta

Hlavními soupeři v prezidentských volbách jsou nynější hlava sátu Recep Tayyip Erdogan (64) a Muharrem Ince (54), kandidát největší turecké opoziční partaje Lidové republikánské strany (CHP). Právě oni dva by měli postoupit do druhého kola, které se koná 8. července.

"Erdoganovy a Inceho šance jsou ve druhém kole relativně vyrovnané. Otázka je, zda se před případným druhým kolem opozice a její voliči opravdu dokážou sjednotit a budou stát jednoznačně za Incem," tvrdí například turkolog a překladatel Petr Kučera z Hamburské univerzity. Uškodit Erdoganovi podle něj může zejména špatná ekonomika, na kterou se zároveň odkázal při vyhlašování předčasných voleb.

Ince působí už od roku 2002 jako poslanec a dlouhodobě patří mezi hlasité oponenty Erdogana i vládní strany AKP. Nynějšího prezidenta kritizuje zejména za uzurpování moci, potírání svobody slova nebo potlačování demokracie v zemi.

Ince navíc zkritizoval Erdogana, že na svoji předvolební kampaň utrácí neúměrně peníze ze státního rozpočtu. Opoziční politik navíc věnoval každému ze svých pěti soupeřů, s nimiž se utká 24. června o úřad hlavy státu, 500 tureckých lir (asi 2300 korun) na předvolební kampaň.

O úřad prezidenta osmdesátimilionového Turecka se uchází také bývalý lídr opoziční prokurdské strany Selahattin Demirtaş (45). Ten momentálně sedí ve vazbě pro obvinění z terorismu kvůli svému údajnému napojení na militantní Stranu kurdských pracujících (PKK), což Demirtaş odmítá.

Erdoganovi se postaví také jeho kritička, jediná žena v klání, předsedkyně nové Strany dobra Meral Akşenerová (61). Konzervativní nacionalistka v 90. letech krátce působila jako ministryně vnitra. Erdoganovi chce ubrat voliče z pravice. Byla by první tureckou prezidentkou.

Dále pak předseda levicové Vlastenecké strany Dogu Perinçek a šéf proislámské Strany štěstí Temel Karamollaoglu.

 

Právě se děje

Další zprávy