Co může zlomit vaz "božskému" Erdoganovi?
Turecký prezident je ve své zemi navzdory celé řadě represivních a k získání větší moci orientovaných kroků velmi oblíbený. Průzkum Dalia Research z letošního ledna například zjistil, že Erdoganovu politiku schvaluje okolo 46 procent tureckých občanů, jen 26 procent bylo proti ní. Zbylí ji ani neschvalují, ani nekritizují. Polovina Turků navíc upřednostňuje "silného vůdce", kterým v jejích očích Erdogan nepochybně je.
V předvolebních průzkumech Erdogan vedl a nepochybně disponuje řadou výhod. Už zmíněným monopolem v médiích. Někteří z jeho nejhlasitějších kritiků navíc sedí za mřížemi. Ve volební komisi sedí hlavně provládní úředníci.
Vyhráno Erdogan a jeho strana ale zatím nemají, opozice je proti nim silná a hlasitá.
Co mu může politicky "zlomit vaz"?
Kulhající ekonomika. Erdogan se v minulých volbách odvolával na své úspěchy v ekonomice. To nyní moc nepůjde. Inflace i nezaměstnanost se drží nad deseti procenty a turecká lira ztratila oproti dolaru od začátku roku 20 procent své hodnoty. Měna oslabuje i kvůli prezidentovým slibům, že bude rázněji ovlivňovat politiku turecké centrální banky.
Kurdové. Turecká armáda pokračuje v bojích se separatistickou Kurdskou stranou pracujících (PKK), mírový proces selhal v roce 2015. Část Kurdů přitom v minulosti volila také Erdogana, ostatní volili prokurdskou stranu HDP. Rozbroje s PKK navíc zvýšily riziko teroristických útoků v zemi.
Sýrie. Tématem nynějších voleb se stalo i množství syrských uprchlíků, kteří přišli do Turecka. Řadě lidí se nelíbí turecké angažmá v syrské válce.