Turecko versus Spojené státy
USA a Turecko jsou spojenci v Severoatlantické alianci, jejich vzájemné vztahy jsou však napjaté. Zhoršily se především kvůli podpoře, kterou Američané prokazují kurdským milicím YPG působícím v Sýrii. Milice Ankara považuje za teroristická uskupení a snaží se Kurdům zabránit v ovládnutí souvislého území.
Právě zastavení postupu Kurdů byl pro Turecko jeden z důvodů, proč vstoupit do války v Sýrii.
Pro USA jsou Kurdové důležití spojenci, protože se podíleli na boji proti džihádistům z takzvaného Islámského státu v oblastech severní Sýrie. Vyhnali například radikály ze syrského města Manbidž, kde nyní odděleně působí americké a turecké hlídky.
Turecko teprve loni koncem března ukončilo na severu Sýrie operaci Štít Eufratu, kde jeho jednotky podporované letectvem bojovaly nejen proti radikálům z IS , ale zároveň i proti milicím YPG.
Americko-turecké vztahy letos poškodily také případy tureckého bankéře Mehmeta Hakana Atilly, kterého v lednu newyorský soud uznal vinným z obcházení sankcí vůči Íránu a poslal ho na dva a půl roku do vězení, a amerického pastora Andrewa Brunsona, který byl předloni zadržen v Turecku a obviněn z vazeb na hnutí duchovního Fethullaha Gülena.
Erdogan loni v září uvedl, že pastora propustí, pokud USA Turecku vydají Gülena, jenž žije v USA. Washington ale vydání duchovního opakovaně odmítl.