Svět podle Erdogana. Mocný turecký "sultán" zadupal oponenty do země a míří k dalšímu triumfu

Kateřina Vítková Reuters ČTK Kateřina Vítková, Reuters, ČTK
Aktualizováno 24. 6. 2018 12:09
V Turecku se dnes konají prezidentské a parlamentní volby. Hlavním favoritem hlasování je současný prezident Recep Tayyip Erdogan. Kontroverzního politika mnozí označují za nejvlivnějšího tureckého lídra od doby zakladatele moderního tureckého státu Kemala Atatürka. Jakou má šanci zvítězit, proč je předmětem kritiky a jakým protikandidátům čelí? Přečtěte si přehlednou grafiku.
Foto: Reuters

Turecko versus Spojené státy

USA a Turecko jsou spojenci v Severoatlantické alianci, jejich vzájemné vztahy jsou však napjaté. Zhoršily se především kvůli podpoře, kterou Američané prokazují kurdským milicím YPG působícím v Sýrii. Milice Ankara považuje za teroristická uskupení a snaží se Kurdům zabránit v ovládnutí souvislého území.

Právě zastavení postupu Kurdů byl pro Turecko jeden z důvodů, proč vstoupit do války v Sýrii.

Pro USA jsou Kurdové důležití spojenci, protože se podíleli na boji proti džihádistům z takzvaného Islámského státu v oblastech severní Sýrie. Vyhnali například radikály ze syrského města Manbidž, kde nyní odděleně působí americké a turecké hlídky.

Turecko teprve loni koncem března ukončilo na severu Sýrie operaci Štít Eufratu, kde jeho jednotky podporované letectvem bojovaly nejen proti radikálům z IS , ale zároveň i proti milicím YPG.

Americko-turecké vztahy letos poškodily také případy tureckého bankéře Mehmeta Hakana Atilly, kterého v lednu newyorský soud uznal vinným z obcházení sankcí vůči Íránu a poslal ho na dva a půl roku do vězení, a amerického pastora Andrewa Brunsona, který byl předloni zadržen v Turecku a obviněn z vazeb na hnutí duchovního Fethullaha Gülena.

Erdogan loni v září uvedl, že pastora propustí, pokud USA Turecku vydají Gülena, jenž žije v USA. Washington ale vydání duchovního opakovaně odmítl.

 

Právě se děje

Další zprávy