Erdogan tlačí na tureckou volební komisi, chce zrušení voleb v Istanbulu

ČTK ČTK
10. 4. 2019 10:28
Ústřední volební komise by měla kvůli nesrovnalostem anulovat výsledek místních voleb v Istanbulu, uvedl podle listu Sabah turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Muž, který v turecké politice hraje ústřední roli přes 16 let, začínal právě jako starosta tohoto největšího města Turecka. Jenže aktuální volby vyhrál podle neoficiálních výsledků kandidát opoziční Lidové republikánské strany (CHP) Ekrem Imamoglu.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. | Foto: Reuters

Erdogan novinářům na palubě letounu během cesty z Moskvy řekl, že lidé dohlížející na volební urny mají být podle pravidel státní úředníci, což podle něj nebylo ve všech případech splněno. "Zjistili to naši kolegové a přirozeně to vzbuzuje pochybnosti. Posoudí-li to (ústřední volební komise) upřímně, povede to k anulování voleb," řekl turecký prezident.

Místopředseda AKP už v úterý oznámil, že strana o zneplatnění voleb, které se konaly poslední březnovou neděli, požádá.

Erdogan v předvolební kampani místní volby označil za "věc národního přežití" a tvrdil, že "kdo získá Istanbul, získá Turecko". AKP sice celkově zvítězila a se svým spojencem, nacionalistickou Stranou národní akce (MHP), ovládla v zemi přes polovinu radnic, prohrála ale mimo jiné v Ankaře, Izmiru a podle dosud zveřejněných výsledků i v Istanbulu. Úhrnem tedy ve třech největších městech země.

Vládní strana výsledky v Ankaře a v Istanbulu napadla. Ústřední volební komise, jejímuž soudu se Erdogan hodlá podvolit, už přiřkla radnici v Ankaře kandidátovi opoziční CHP. V Istanbulu AKP žádala přepočítání všech hlasů, čemuž komise nevyhověla, ale přepočítávají se některé okrsky a kontrolují se hlasy původně označené za neplatné.

Revizi lístků, jež byly označeny jako neplatné, označila opozice za bezprecedentní. Deník Ahval poukazuje na další kontroverzní kroky ústřední volební komise pod vedením Sadiho Güvena. Připomíná, že výsledek místních voleb v Ankaře v roce 2014 byl podobně těsný. Vyhrál tehdy kandidát AKP a komise odvolání opoziční CHP odmítla.

V minulosti se komise například dvakrát rozhodla započítat i volební lístky bez razítka příslušné volební komise. To vedle opozice kritizovala také Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Poprvé se k této praktice uchýlila v dubnu 2017, kdy Turci v referendu hlasovali o přechodu k prezidentskému systému. Navrhovaná reforma byla přijata jen těsně, a to v poměru 51,41 ku 48,59 procenta a Erdogan si značně upevnil moc.

Podruhé to bylo během loňských prezidentských a parlamentních voleb. Zatímco ale ve většině země byla pravidla takto rozvolněná, komise tehdy zároveň z bezpečnostních důvodů přemístila volební urny na jihovýchodě země osídleném zejména Kurdy. Prokurdská Lidová demokratická strana (HDP) odhaduje, že přemístění uren se dotklo 270 000 voličů.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 3,1 procenta, nejvíc od září

Spotřebitelské ceny v dubnu meziročně vzrostly o 3,1 procenta, což bylo o 0,8 procentního bodu víc než v březnu a nejvíc od loňského září. Největší podíl na tom má hlavně zdražení pohonných hmot a tabákových výrobků. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Oproti březnu stouply ceny v dubnu o 0,5 procenta.

Analytici tak vysoký nárůst nečekali. Odhadovali, že dubnová meziroční inflace stoupne z březnových 2,3 procenta zhruba na 2,7 procenta.

Inflace vytrvale klesala od loňského července až do letošního března, kdy se zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku po sedmi měsících zastavilo. Podle ekonomů poroste inflace i v květnu, a to i kvůli otevření všech obchodů po několikaměsíční pauze způsobené epidemií koronaviru.

před 25 minutami

Bauer končí se svým týmem, soustředí se na trénování polských lyžařů

Tým Lukáše Bauera po sedmi sezonách v seriálu dálkových běhů na lyžích Ski Classics končí. Medailista z olympijských her a mistrovství světa se rozhodl soustředit na trénování polské mužské reprezentace, kterou vede už dva roky.

"Došel jsem k názoru, že ta kombinace není pro tým prospěšná, byť jsem na začátku věřil, že se podaří skloubit obojí. Nebylo to ale optimální a než přežívat, tak jsem se rozhodl činnost týmu ukončit - i s ohledem na úspěšnou historii. Nezavírá se mi to lehce, ale než lpět na něčem, co sám brzdím, je lepší to pro tuhle chvíli ukončit. Jestli je to konec definitivní, nebo půjde jen o přerušení, ukáže budoucnost," uvedl Bauer v tiskové zprávě.

Další zprávy