"Epidemie" autismu je omyl, tvrdí britská studie

Radim Klekner Radim Klekner
4. 5. 2011 6:20
Poruchy autistického spektra postihují i nadále přibližně jedno dítě ze stovky
Autistické děti ve speciálně upravené místnosti na hraní v Číně.
Autistické děti ve speciálně upravené místnosti na hraní v Číně. | Foto: Reuters

Londýn - Tak jako se letos v únoru ukázala být podvrhem studie britského lékaře, podle kterého může za autismem stát očkování, potvrdila nyní jiná vědecká práce, že "epidemie" poruch autistického spektra v USA a Velké Británii ve skutečnosti vůbec nenastala.

Za vším stojí totiž fakt, že se o dětském autismu a Aspergerově či Rettově syndromu v současnosti hovoří mnohem častěji, než tomu bylo ještě v nedávné minulosti. Poruchy autistického spektra jsou dnes díky nejmodernějším metodám a hustější síti odborníků také snadněji diagnostikovatelné.

Podle studie zveřejněné v týdeníku Archives of General Psychiatry platí i nadále, že nejrůznější formy autismu se projevují u přibližně jednoho procenta osob starších šestnácti let, což je stejné číslo, jako u dětí ve věku tří až šesti let, u nichž je porucha odhalena.

"Je to pro nás všechny překvapující," citovala agentura Reuters doktora Traolacha Brughu, psychiatra z univerzity v Leicesteru, který stál v čele týmu, jenž studii vypracoval. "Pokud jsou naše závěry správné, staví nad takzvanou epidemií autismu velký otazník."

Obraz běžného mozku (nahoře) a mozku dítěte trpícího autismem (poruchou kontaktu s okolním světem) při reakci na lidský hlas - zdravému člověku mozek podnět registruje, což přístroj zobrazuje barevně, autistický mozek nijak nereaguje.
Obraz běžného mozku (nahoře) a mozku dítěte trpícího autismem (poruchou kontaktu s okolním světem) při reakci na lidský hlas - zdravému člověku mozek podnět registruje, což přístroj zobrazuje barevně, autistický mozek nijak nereaguje. | Foto: NeuroSpin

Jiná studie, kterou předloni vypracovalo Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí v Atlantě ve státě Georgia, totiž nenadálý nárůst počtu autistických diagnóz zaznamenaných v USA po roce 2002 přirovnala k "epidemii". Stejné tendence naznačovaly i práce britských vědců.

Lepší diagnostika

Tým doktora Brughy, který kontaktoval přes třináct tisíc britských domácností, zjistil, že poruchy autistického spektra byly zaznamenány u 9,8 promile mužů a dvou promilí žen.

To odpovídá dřívějšímu závěru, že autismus postihuje muže čtyřikrát častěji než ženy.

K nárůstu počtu diagnostikovaných případů přispěla v prvé řadě skutečnost, že řada poruch, která dříve spadala do kolonky mentální retardace či byla pokládána za projev excentrického chování dítěte, je dnes jasně označována jako autismus a zabývá se jimi více specialistů.

O Aspergerově syndromu či dětském autismu se také více píše v tisku a na toto téma vznikla řada filmů či knih.

Vakcíny? Falešná stopa

Nejznámější geniální autistka na světě Temple Grandinová se s autismem naučila žít. Projektuje důmyslné systémy pro chov hospodářských zvířat, které využívají farmy v celé Americe.
Nejznámější geniální autistka na světě Temple Grandinová se s autismem naučila žít. Projektuje důmyslné systémy pro chov hospodářských zvířat, které využívají farmy v celé Americe. | Foto: Repro Aktuálně.cz

Skupina amerických lékařů z Národního institutu duševního zdraví, vedená doktrorkou Lisou Gilottyovou, přišla na druhé straně s návrhem, podle kterého by rodiče dětí ve věku dvanácti měsíců měli být podrobeni jednoduchému testu s cílem zjistit, zda jejich potomek některou z těchto poruch netrpí.

Podle jejich studie zjistili lékaři nesrovnalosti v chování celkem 184 z deseti tisíc dětí, jejichž rodiče s testem souhlasili. U 144 z nich se posléze také projevily nejrůznější vývojové poruchy. Dvaatřicet dětí z tohoto počtu obdrželo později diagnózu potvrzující autismus.

Jako zcela zcestnou se letos naopak prokázala teorie britského lékaře Andrewa Wakefielda, který v roce 1998 uveřejnil v týdeníku Lancet studii, podle které může za poruchy autistického spektra kombinovaná vakcína proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám.

Práce zveřejněná v únoru v týdeníku British Medical Journal prokázala, že doktor Wakefield data, která ve své studii použil, záměrně překroutil a že řada dětí vykazovala autistické rysy ještě před očkováním.

Poruchy autistického spektra sahají od dětského autismu, projevujícího se především špatnou sociální komunikací, až po Rettův syndrom spojený s těžkou mentální retardací.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy