"Epidemie" autismu je omyl, tvrdí britská studie

Radim Klekner Radim Klekner
4. 5. 2011 6:20
Poruchy autistického spektra postihují i nadále přibližně jedno dítě ze stovky
Autistické děti ve speciálně upravené místnosti na hraní v Číně.
Autistické děti ve speciálně upravené místnosti na hraní v Číně. | Foto: Reuters

Londýn - Tak jako se letos v únoru ukázala být podvrhem studie britského lékaře, podle kterého může za autismem stát očkování, potvrdila nyní jiná vědecká práce, že "epidemie" poruch autistického spektra v USA a Velké Británii ve skutečnosti vůbec nenastala.

Za vším stojí totiž fakt, že se o dětském autismu a Aspergerově či Rettově syndromu v současnosti hovoří mnohem častěji, než tomu bylo ještě v nedávné minulosti. Poruchy autistického spektra jsou dnes díky nejmodernějším metodám a hustější síti odborníků také snadněji diagnostikovatelné.

Podle studie zveřejněné v týdeníku Archives of General Psychiatry platí i nadále, že nejrůznější formy autismu se projevují u přibližně jednoho procenta osob starších šestnácti let, což je stejné číslo, jako u dětí ve věku tří až šesti let, u nichž je porucha odhalena.

"Je to pro nás všechny překvapující," citovala agentura Reuters doktora Traolacha Brughu, psychiatra z univerzity v Leicesteru, který stál v čele týmu, jenž studii vypracoval. "Pokud jsou naše závěry správné, staví nad takzvanou epidemií autismu velký otazník."

Obraz běžného mozku (nahoře) a mozku dítěte trpícího autismem (poruchou kontaktu s okolním světem) při reakci na lidský hlas - zdravému člověku mozek podnět registruje, což přístroj zobrazuje barevně, autistický mozek nijak nereaguje.
Obraz běžného mozku (nahoře) a mozku dítěte trpícího autismem (poruchou kontaktu s okolním světem) při reakci na lidský hlas - zdravému člověku mozek podnět registruje, což přístroj zobrazuje barevně, autistický mozek nijak nereaguje. | Foto: NeuroSpin

Jiná studie, kterou předloni vypracovalo Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí v Atlantě ve státě Georgia, totiž nenadálý nárůst počtu autistických diagnóz zaznamenaných v USA po roce 2002 přirovnala k "epidemii". Stejné tendence naznačovaly i práce britských vědců.

Lepší diagnostika

Tým doktora Brughy, který kontaktoval přes třináct tisíc britských domácností, zjistil, že poruchy autistického spektra byly zaznamenány u 9,8 promile mužů a dvou promilí žen.

To odpovídá dřívějšímu závěru, že autismus postihuje muže čtyřikrát častěji než ženy.

K nárůstu počtu diagnostikovaných případů přispěla v prvé řadě skutečnost, že řada poruch, která dříve spadala do kolonky mentální retardace či byla pokládána za projev excentrického chování dítěte, je dnes jasně označována jako autismus a zabývá se jimi více specialistů.

O Aspergerově syndromu či dětském autismu se také více píše v tisku a na toto téma vznikla řada filmů či knih.

Vakcíny? Falešná stopa

Nejznámější geniální autistka na světě Temple Grandinová se s autismem naučila žít. Projektuje důmyslné systémy pro chov hospodářských zvířat, které využívají farmy v celé Americe.
Nejznámější geniální autistka na světě Temple Grandinová se s autismem naučila žít. Projektuje důmyslné systémy pro chov hospodářských zvířat, které využívají farmy v celé Americe. | Foto: Repro Aktuálně.cz

Skupina amerických lékařů z Národního institutu duševního zdraví, vedená doktrorkou Lisou Gilottyovou, přišla na druhé straně s návrhem, podle kterého by rodiče dětí ve věku dvanácti měsíců měli být podrobeni jednoduchému testu s cílem zjistit, zda jejich potomek některou z těchto poruch netrpí.

Podle jejich studie zjistili lékaři nesrovnalosti v chování celkem 184 z deseti tisíc dětí, jejichž rodiče s testem souhlasili. U 144 z nich se posléze také projevily nejrůznější vývojové poruchy. Dvaatřicet dětí z tohoto počtu obdrželo později diagnózu potvrzující autismus.

Jako zcela zcestnou se letos naopak prokázala teorie britského lékaře Andrewa Wakefielda, který v roce 1998 uveřejnil v týdeníku Lancet studii, podle které může za poruchy autistického spektra kombinovaná vakcína proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám.

Práce zveřejněná v únoru v týdeníku British Medical Journal prokázala, že doktor Wakefield data, která ve své studii použil, záměrně překroutil a že řada dětí vykazovala autistické rysy ještě před očkováním.

Poruchy autistického spektra sahají od dětského autismu, projevujícího se především špatnou sociální komunikací, až po Rettův syndrom spojený s těžkou mentální retardací.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Ozbrojenci propustili unesené studenty z nigerijské školy

Ozbrojenci v sobotu propustili 42 lidí, včetně 27 studentů, které unesli minulý týden z internátní školy v nigerijském státě Niger. Oznámil to podle agentury Reuters guvernér státu v severní centrální části nejlidnatější africké země.

Propuštěno bylo 27 školáků, tři zaměstnanci státní střední školy a jejich příbuzní. Ozbrojený gang minulý týden vtrhl do školy v okrese Kagara a přemohl ostrahu. Při útoku byl zabit jeden chlapec.

Unesení studenti, personál a příbuzní Vládní vědecké střední školy v Kagaře jsou opět na svobodě a v péči vlády státu Niger, oznámil na guvernér Abubakar Sani Bello.

Únosy ozbrojenými skupinami s požadavky výkupného jsou v mnoha severních státech Nigérie běžné, poznamenala agentura Reuters. Mnozí únosci bývají ozbrojeni a přijíždějí na motocyklech. Dříve za únosy v Nigérii stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají i jiné ozbrojené skupiny.

Ještě rozsáhlejší únos než ten z minulého týdne se odehrál v noci ze čtvrtka na pátek, kdy neznámí ozbrojenci v noci na dnešek z dívčí školy v obci Jangebe ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie unesli 317 studentek. K okamžitému a nepodmíněnému propuštění dívek vyzval i generální tajemník OSN António Guterres.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 52 minutami

USA uvolnily na pomoc ekonomice 1,9 bilionu dolarů

Americká Sněmovna reprezentantů schválila v sobotu návrh souboru opatření na podporu americké ekonomiky zasažené pandemií covidu-19 v objemu 1,9 bilionu dolarů (41 bilionů korun). O navrhovaném balíčku bude ještě hlasovat Senát.

Pro amerického prezidenta Joea Bidena je schválení podpůrných opatření prvním legislativním vítězstvím v Kongresu. Jeho demokraté však ještě musí vyřešit, jak v souboru opatření ponechat návrh na zvýšení minimální hodinové mzdy ze 7,25 dolaru na 15 dolarů. Návrh, který je hlavní prioritou pro progresivistickou část demokratů by mohl z balíku vypadnout kvůli komplikovaným schvalovacím pravidlům v Senátu.

Díky demokratům, kteří na rozdíl od Senátu těsně ovládají Sněmovnu reprezentantů, balíček nad ránem prošel v poměru hlasů 219 ku 212. Z amerického záchranného plánu mají být financovány vakcíny a zdravotnický materiál a další finanční pomoc postiženým domácnostem, malým firmám i regionálním a místním vládám.

Demokraté tvrdí, že balíček je nezbytný v boji s pandemií, která si v USA vyžádala už přes 500 000 životů. Miliony lidí kvůli ní přišly o práci. "Američané musí vědět, že jejich vláda je tu pro ně," prohlásila šéfka sněmovny Nancy Pelosiová. Podle republikánů je takový pomoc zbytná, podle nich jde jen 9 procent přímo na boj proti koronaviru.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 1 hodinou

Skikrosařka Kučerová byla sedmá na SP v Gruzii

Skikrosařka Nikol Kučerová byla sedmá na Světovém poháru v Bakuriani a zajela nejlepší výsledek v sezoně. Sedmnáctiletá Diana Cholenská si v Gruzii 15. místem vytvořila kariérní maximum.

Jednatřicetiletá Kučerová v Bakuriani, kde startovalo šestnáct lyžařek, zvládla první vyřazovací jízdu a z druhého místa postoupila do semifinále. V něm obsadila čtvrté místo a nastoupila do malého finále, v němž si třetí příčkou zajistila celkovou sedmou pozici. Cholenská nedokončila čtvrtfinálovou jízdu.

Závod vyhrála Švýcarka Fanny Smithová a po pátém vítězství v sezoně ovládla potřetí v kariéře celkové hodnocení SP ve skikrosu. Mezi muži se z premiérového pohárového triumfu radoval Němec Florian Wilmsmann.

V březnu čekají skikrosaře závěrečné dva závody v ruském Sunny Valley a švýcarském Veysonnaz.

SP ve skikrosu v Bakuriani (Gruzie):

Muži: 1. Wilmsmann (Něm.), 2. Mobärg (Švéd.), 3. Schmidt, 4. Leman (oba Kan.).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Howden (Kan.) 562 b., 2. Lenherr 347, 3. Regez (oba Švýc.) 341.

Ženy: 1. Smithová (Švýc.), 2. Näslundová (Švéd.), 3. Bergerová Sabbatelová (Fr.), 4. Thompsonová (Kan.), …7. Kučerová, 15. Cholenská (obě ČR).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Smithová 765, 2. Thompsonová 457, 3. Bergerová Sabbatelová 414, …13. Kučerová 174, 29. Cholenská 35.

před 1 hodinou

V Adelaide vyhrála Šwiateková, po Roland Garros má druhý titul

Polská tenistka Iga Šwiateková vyhrála turnaj v Adelaide a po loňském senzačním triumfu na grandslamovém Roland Garros získala na okruhu WTA druhý titul. Světová osmnáctka ve finále porazila druhou nasazenou Švýcarku Belindu Bencicovou dvakrát 6:2.

Devatenáctiletá Šwiateková neztratila v pěti zápasech na tvrdém povrchu v Adelaide ani set. Finále trvalo jen hodinu a šest minut, Bencicová v něm soupeřce pomohla osmi dvojchybami a v obou sadách přišla dvakrát o servis. Vítězka ji při svém podání nepustila ani k jedinému brejkbolu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy