Autistům svitla díky léku na TBC šance na lepší život

Jakub Novák
12. 12. 2010 21:24
Látka proti tuberkulóze má zlepšit socializaci nemocných

Norfolk, Virginia - Vědcům z Eastern Virginia Medical School se podařil zásadní průlom ve výzkumu autismu.

Identifikovali totiž novou potenciální léčebnou strategii zhoršených sociálních schopností lidí postižených různými formami této nemoci.

To může mít výrazně kladný dopad na kvalitu jejich života.

Doktorka Maria Urbano už dokonce výsledky tohoto slibného výzkumu začala přenášet do praxe a odstartovala první pilotní klinickou studii.

Mladým a dospívajícím pacientům s různými formami autismu začala podávat D-cykloserin. U této látky totiž zjistila, že má kladné účinky na sociální chování myší, které trpí podobnými problémy v socializaci jako lidé s autismem.

Z léku proti TBC vstupenka zpět do společnosti

Velkou výhodou D-cykloserinu je, že byl původně vyvinut k léčení tuberkulózy. Jeho použití u lidí bylo bezproblémové.

Právě během testů jeho účinnosti proti TBC se náhodou ukázalo, že může ovlivňovat i společenské chování.

Tato domněnka byla poté testována u kmenu myší, označovaném jako BALB/c. Tento byl potvrzen a posléze využíván vědci z Eastern Virginia Medical School jako model odpovídající poruchám v socializaci u lidí s autismem.

Podávání D-cykloserinu u těchto myší vedlo k obnovení porušené schopnosti být v blízkosti ostatních myší.

Návrat do společnosti

Nová léčba snad pomůže autistům v návratu do společnosti.
Nová léčba snad pomůže autistům v návratu do společnosti. | Foto: Aktuálně.cz

"Co dělá toto zjištění důležitým je, že můžete mít někoho s IQ 125 nebo 130, kdo je nezaměstnatelný kvůli svým problémům se socializací," říká doktorka Maria Urbano.

Podávání D-cykloserinu může umožnit autistům lépe překonat problémy, jako je vyhýbání se očnímu kontaktu a verbální komunikaci s jinými lidmi.

Ulehčí jim tak možnost žít nezávisle na pomoci ostatních, hledání práce a podobně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

EU prodloužila do roku 2032 zrušení roamingových poplatků

Zákazníci evropských telekomunikačních operátorů budou moci dalších deset let volat, posílat textové zprávy a připojit se k internetu ve všech zemích Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru (EHP) za stejné ceny jako doma. V tiskové zprávě to dnes uvedla Evropská komise (EK), která tak prodloužila bezplatný roaming do roku 2032. Zároveň oznámila s platností od 1. července další pravidla. Ta mají zaručit stejně kvalitní internet jako v domovské zemi, upozorňování na jinou než pozemní síť či zlepšený přístup k tísňovému volání v celé EU.

"Díky nařízení o roamingu jsme mohli všichni začít používat v zahraničí svůj mobilní telefon tak, jak jsme byli zvyklí z domova," uvedla komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. "Při svých cestách po EU proto můžeme bez příplatků telefonovat, posílat textové zprávy a používat internet. To je velmi hmatatelná výhoda, kterou nám přinesl náš jednotný evropský trh. Prodloužení platnosti těchto pravidel zachová konkurenceschopnost cen mezi operátory a umožní spotřebitelům využívat bezplatné roamingové služby dalších deset let," dodala.

Podle nových pravidel mají operátoři poskytující mobilní služby zajistit, aby spotřebitelé měli přístup k síti čtvrté generace (4G) nebo k pokročilejší 5G.

Zdroj: ČTK
Další zprávy