Autistům svitla díky léku na TBC šance na lepší život

Jakub Novák
12. 12. 2010 21:24
Látka proti tuberkulóze má zlepšit socializaci nemocných

Norfolk, Virginia - Vědcům z Eastern Virginia Medical School se podařil zásadní průlom ve výzkumu autismu.

Identifikovali totiž novou potenciální léčebnou strategii zhoršených sociálních schopností lidí postižených různými formami této nemoci.

To může mít výrazně kladný dopad na kvalitu jejich života.

Doktorka Maria Urbano už dokonce výsledky tohoto slibného výzkumu začala přenášet do praxe a odstartovala první pilotní klinickou studii.

Mladým a dospívajícím pacientům s různými formami autismu začala podávat D-cykloserin. U této látky totiž zjistila, že má kladné účinky na sociální chování myší, které trpí podobnými problémy v socializaci jako lidé s autismem.

Z léku proti TBC vstupenka zpět do společnosti

Velkou výhodou D-cykloserinu je, že byl původně vyvinut k léčení tuberkulózy. Jeho použití u lidí bylo bezproblémové.

Právě během testů jeho účinnosti proti TBC se náhodou ukázalo, že může ovlivňovat i společenské chování.

Tato domněnka byla poté testována u kmenu myší, označovaném jako BALB/c. Tento byl potvrzen a posléze využíván vědci z Eastern Virginia Medical School jako model odpovídající poruchám v socializaci u lidí s autismem.

Podávání D-cykloserinu u těchto myší vedlo k obnovení porušené schopnosti být v blízkosti ostatních myší.

Návrat do společnosti

Nová léčba snad pomůže autistům v návratu do společnosti.
Nová léčba snad pomůže autistům v návratu do společnosti. | Foto: Aktuálně.cz

"Co dělá toto zjištění důležitým je, že můžete mít někoho s IQ 125 nebo 130, kdo je nezaměstnatelný kvůli svým problémům se socializací," říká doktorka Maria Urbano.

Podávání D-cykloserinu může umožnit autistům lépe překonat problémy, jako je vyhýbání se očnímu kontaktu a verbální komunikaci s jinými lidmi.

Ulehčí jim tak možnost žít nezávisle na pomoci ostatních, hledání práce a podobně.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Učitelské platy by měly narůst na 130 procent průměrné mzdy, schválili to poslanci

Poměr učitelských platů k průměrné mzdě zřejmě bude stanoven zákonem. Sněmovna v pátek v rámci novely učitelského zákona schválila dílčí úpravu Pirátů, podle níž by se tyto platy měly zvyšovat minimálně na 130 procent průměrné mzdy do roku 2023. Dolní komora o tom rozhodla navzdory nesouhlasu svého školského výboru i ministra školství Roberta Plagy (za ANO).

Schvalování celé novely a všech jejích úprav poslanci nedokončili vzhledem k tomu, že to dnes nestihli ve lhůtě vyhrazené k přijímání zákonů, která končí ve středu a v pátek dvě hodiny po poledni. Projednávání novely by měla sněmovna dokončit nejdříve příští týden ve středu.

Novela má mimo jiné umožnit, aby na středních školách a na druhém stupni základních škol mohli až tři roky učit i odborníci bez pedagogického vzdělání. Ministerstvo školství tak chce řešit nedostatek učitelů v některých oborech. Nesouhlasí s tím pedagogické fakulty, profesní organizace a školské odbory. Proti jsou také vládní sociální demokraté, komunisté nebo lidovci. Návrh pokládají za degradaci učitelské profese a snah o zvýšení prestiže pedagogů.

Piráti naopak neprosadili návrh, podle něhož by ředitelé škol mohli uznat za odborně kvalifikované i členy pedagogického sboru s alespoň desetiletou praxí. Šanci mají bakaláři z pedagogických fakult, kteří si magisterské studium dodělají během tří let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy