Epická bitva o Aleppo. Dosud největší ofenzivu povstalců brzdí ruské nálety

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
3. 8. 2016 17:35
Rebelové v neděli spustili útok na jižním okraji kdysi nejlidnatějšího syrského města, o jehož kontrolu bojují s vládními jednotkami. Největší boje se odehrávají okolo strategické čtvrti Ramúsah. Postup rebelů ale tvrdě brzdí nálety syrských a ruských letadel. Útoky povstalců navíc opětují. V Aleppu a Sarákipu, který je od něj vzdálen asi 50 kilometrů, tento týden údajně došlo i ke dvěma chemickým útokům.
Tank Svobodné syrské armády v Aleppu.
Tank Svobodné syrské armády v Aleppu. | Foto: Reuters

Aleppo - Severosyrským Aleppem a jeho okolím zmítají prudké boje. Jednotky věrné prezidentu Bašáru Asadovi s pomocí vládních a ruských náletů už několik dní vzdorují dosud nejsilnější povstalecké ofenzivě. Armáda útoky opětuje.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

"Režim spouští protiútoky, aby tak absorboval prudkou ofenzivu povstalců," uvedl Rami Abdel Rahman, šéf lidskoprávní organizace Syrská observatoř pro lidská práva (SOHR).

Prudký útok na jižním okraji města protirežimní skupiny spustily už v neděli. Jeho cílem je prolomit vládní obklíčení, znovu propojit území spravovaná povstalci a obnovit zásobovací cesty.

Syrští dobrovolníci i Damašek mezitím informovali o dvou údajných chemických útocích - přímo v Aleppu a také v nedalekém Sarákipu.

Armáda dobývá zpět své pozice

Největší boje u Aleppa se podle dostupných zpráv odehrávají okolo strategické jihozápadní čtvrti Ramúsah.

"Ruské stíhačky zesilují bombardování a zdržují od rychlého postupu kupředu," řekl agentuře Reuters jeden z vůdců rebelů - Abú Rakan z brigády Fajlak aš-Šam.

Podle šéfa SOHR se armádě díky podpoře ze vzduchu podařilo znovu převzít už pět z osmi pozic, které rebelové od neděle dobyli.

Povstalci ve městě pálí pneumatiky, aby nálety zastavili.

SOHR útok označila za dosud nejsilnější povstaleckou ofenzivu, při níž už zemřelo nejméně pět desítek povstalců a džihádistů - a také desítky vládních vojáků.

Rebelové uvedli, že se boje účastní na 10 000 bojovníků a skoro stovka tanků. Připraveni jsou podle zdroje z jejich řad i sebevražední útočníci, kteří by měli narušit armádní linie. Zdroj agentury Reuters nynější boje označil za "velkou epickou bitvu o Aleppo".

V obklíčených oblastech, které spadají pod kontrolu rebelů, žije okolo 250 tisíc civilistů. Syrská armáda a její spojenci z Íránu je od okolí odřízli na začátku července.

Rusko a Damašek minulý týden oznámily, že v Aleppu otevřely humanitární koridory. Podle BBC ale nejsou moc využívané.

(Text pokračuje pod tweetem.)

Režim a povstalci se obviňují z chemických útoků

Z Aleppa a nedalekého Sarákipu jsou tento týden hlášeny i dva - zatím nepotvrzené - chemické útoky.

Na Sarákip podle dobrovolnické skupiny Syria Civil Defence dopadly barely s toxickým plynem, a to nedaleko místa, kde byla o několik hodin dříve sestřelena ruská armádní helikoptéra.

"Víme, že to byl chlór, protože nás zasáhl i v minulosti. Poznáme ten zápach i symptomy," řekl serveru BBC místní lékař Abdul Azíz Baríh. Zasaženo mělo být okolo 30 lidí.

Opoziční exilová Syrská národní rada (SNC) z útoku obvinila Asadův režim.

Státní agentura SANA později v úterý informovala o dalším chemickém útoku, který na oplátku přičetla na vrub povstalcům. Na vládou drženou čtvrť v Aleppu prý rebelové poslali rakety s toxickým plynem, které zabily pět lidí a dalším osmi způsobily zdravotní potíže.

Prezident Bašár Asad i rebelové dlouhodobě zodpovědnost za chemické útoky v Sýrii odmítají.

 

Právě se děje

Další zprávy